СУПЕР ТРИКОВИ ЗА ПРЖЕЊЕ РИБИ: EВЕ како да ја направите кожата крцкава без месото да се распадне

СУПЕР ТРИКОВИ ЗА ПРЖЕЊЕ РИБИ: EВЕ како да ја направите кожата крцкава без месото да се распадне

Научете како да пржете риба за да има добар вкус и да не апсорбира премногу масло или да не се распаѓа.
Како да се пржи риба

Рибата можете да ја испржите или да ја печете во рерна , а бидејќи наскоро започнува Божиќниот пост, откријте како да ја подготвите за да биде вкусна. Не можеме да ја замислиме Бадник без риба на трпезата, како и Свети Никола . По пат на едноставни трикови, т.е. состојка, ќе направите крцкава риба која не се распаѓа . 

Овој трик ни го сподели и искусен рибар од Белград, кој речиси секој ден лови на реките Дунав и Сава. Дека не се работи само за спорт сведочи и тоа што се што ќе фати самиот подготвува, а со тек на време откри и некои „колачи“ кои помагаат да биде уште повкусен.

Иако овој трик го испробал првенствено на речните риби, може да се користи и на морска риба . Пред да почнете да ја пржите, прво посолете ја рибата, а потоа валкајте ја во пченкарен скроб. Ќе се создаде заштитна фолија која ќе го спречи да го апсорбира вишокот масло . Ставете го во загреано масло, а кога едната страна ќе се испржи, превртете го и истурете една до две лажици оцет. Не само што кората ќе биде покрцкава, туку ќе има и поубав вкус, како и посилна арома.

Во тавата по желба можете да додадете исечкан лимон, ситно сечкан лук и рузмарин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *