КОГА ЌЕ ИМ ДОДАДЕТЕ 1 СОСТОЈКА, ПРЖЕНИТЕ ЈАЈЦА СТАНУВААТ ЗДРАВСТВЕНА БОМБА: Го намалуваат КРВНИОТ ПРИТИСОК и штитат од мозочен удар

КОГА ЌЕ ИМ ДОДАДЕТЕ 1 СОСТОЈКА, ПРЖЕНИТЕ ЈАЈЦА СТАНУВААТ ЗДРАВСТВЕНА БОМБА: Го намалуваат КРВНИОТ ПРИТИСОК и штитат од мозочен удар

Сите знаат дека јајцата се многу корисни за организмот, а доколку сте гледале цртан филм за морнарот Попај, јасно ви е дека спанаќот е еден вид „бомба“ за здравјето. А знаете ли што му прави оваа комбинација на вашето тело?

Ако подготвувате јајца со спанаќ, ќе помогнете во зајакнување на срцето и обновување на кожата, велат експертите.

Одделно, овие две намирници имаат голем број корисни својства. Јајцата ја зголемуваат енергијата, како и добриот холестерол во крвта, го намалуваат ризикот од мозочен удар, го подобруваат видот итн. Спанаќот е добар избор за дијабетес, богат е со железо, помага во намалување на ризикот од кардиоваскуларни заболувања итн…

А комбинацијата на овие две намирници само ги засилува нивните „магични својства“, а нутриционистите го издвојуваат зајакнувањето на имунитетот како уште една придобивка од оваа комбинација.

Покрај тоа, оваа комбинација го штити телото од срцев удар, го намалува крвниот притисок, ги зајакнува забите и ја обновува кожата, а исто така го намалува ризикот од мозочен удар.

Секојдневната употреба на такво јадење ќе го подобри ефектот, јајцата се исто така многу корисни за децата. Ваквиот појадок ќе ви даде енергија и ќе ви помогне да го започнете денот добро расположени и полни со енергија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *