Еве на кого му се препорачува да јаде лимон секој ден: Може да излечи сериозни болести!

Еве на кого му се препорачува да јаде лимон секој ден: Може да излечи сериозни болести!

Лимонот е ризница на витамин Ц. Но неговите здравствени придобивки не застануваат тука. Лимоните содржат пектин (пребиотик) кој помага во намалување на шеќерот во крвта. Лимонот има малку калории, па затоа е корисен за време на строги диети. Во остатокот од текстот ви ги пренесуваме сите благодети на лимонот

Лимонот е оптимален извор на витамин Ц. Овој витамин е важен за производството на колаген, помага во апсорпцијата на железото од растителната храна. Доволно внесување на витамин Ц го спречува создавањето на жолчни камења. Витаминот Ц ефикасно се бори против настинките, ја промовира регенерацијата на коските.

Лимонска киселина е присутна во сокот од лимон. Не ја намалува pH вредноста, туку ја зголемува (алкализира). Со зголемување на pH на урината, лимонската киселина помага во растворање на камења во бубрезите. Тоа помага да се отстрани амонијакот од телото – производ на метаболизмот на протеините.

Д-лимонен. Присутни во кората. Д-лимонен го ублажува воспалението и го нормализира шеќерот во крвта. Д-лимонен е корисен за респираторни патологии. Затоа е неопходно за лица со оштетени бели дробови (по пневмонија, со астма), пушачи.
Секоја жена мора да го јаде ова овошје во зима: Еве зошто!

Ериоцитринот е антиоксиданс кој се наоѓа во сокот и кората од лимон. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанци покажал ефект врз намалување на воспалението, оксидативниот стрес и оптимизирање на нивото на шеќер во крвта. Ериоцитрин иницира оксидација на масните киселини и ја нормализира чувствителноста на хормонот инсулин. Оваа супстанца ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.

Хесперидин. Го намалува оксидативниот стрес и воспалението, го нормализира васкуларното здравје. Хесперидин ја намалува веројатноста за макуларна дегенерација (дегенерација на мрежницата кај постарите лица). Супстанцата го намалува ефектот на галактозата, шеќер сличен на гликозата што се наоѓа во млечните производи.

Диосмин. Ја подобрува состојбата на крвните садови. Во комбинација со хесперидин, тој е ефикасен во лекувањето на проширени вени и хемороиди.

Кому особено се препорачува да консумира лимон:
Пушачи,На луѓе кои се на диета,На сите оние кои имаат респираторни проблеми,луѓе кои страдаат од дијабетес,На оние кои страдаат од гихт,Луѓе со бавен метаболизам,За љубителите на слатки и млечни производи, Луѓе кои страдаат од проширени вени,За лица над 60 години.

Кората е најздравиот дел од лимонот и се наоѓа во кората, поради што се препорачува да се јаде лимонот со кората. Пред да консумирате кора од лимон, убаво измијте го лимонот со сода бикарбона, пренесува тој

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *