„ДОМАШНИ“ ТАБЛЕТИ за миење садови: Направете ги сами со само 3 состојки, престанете да трошете ПАРИ

„ДОМАШНИ“ ТАБЛЕТИ за миење садови: Направете ги сами со само 3 состојки, престанете да трошете ПАРИ

Една Британка, која на социјалните мрежи се претставува како госпоѓа Д, открила одличен трик како да направите таблети во топлината на вашиот дом, кои можете да ги користите во машина за миење садови. Не само што е практично, туку ќе ви донесе и големи заштеди.

Таа користела комбинација од сода бикарбона, лимонска киселина и течност за миење садови за да ја направи својата домашна таблета за машина за миење садови .

Таа користела 1 шолја сода бикарбона, 1/4 шолја лимонска киселина и 1 лажица течност за миење јаболко од Persil’s Apple Fizz.

„Измешајте сè, добро измешајте и готово е да се стави во силиконските калапи. Оставете да се стегне најмалку четири часа, ако е можно преку ноќ. Така правите сами таблети за миење садови“, напиша таа.

Таа додаде дека таблетите ќе се стврднат и надвор од фрижидерот, но дека ќе потрае подолго. Тој вели дека споменатата смеса е доволна за 18 или 19 таблети.

Многу од нејзините над 60.000 следбеници биле воодушевени од овој трик, пишува The Sun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *