СТАРИНСКИ ВАНИЛИЦИ: Ронливи, вкусно задоволство, во уста се топат РЕЦЕПТ со џем

СТАРИНСКИ ВАНИЛИЦИ: Ронливи, вкусно задоволство, во уста се топат РЕЦЕПТ со џем

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 250 гр маргарин
  • 4 варени жолчки
  • 1 јајце
  • 150 гр шеќер во прав
  • Половина лажичка прашок за пециво
  • 1 ванилин шеќер
  • Џем за фил
  • Шеќер во прав за посипување

Подготовка:
Изгмечете ги варените жолчки. Додадете јајце, ванилин шеќер и шеќер во прав и измешајте. Додадете омекнат маргарин.

Измешајте го брашното со прашокот за пециво, постепено додавајте го во смесата и замесете тесто.

Расукајте го тестото до дебелина од половина сантиметар. Исечете го тестото со калап за ванила. Ванилиците се ставаат во плех на хартија за печење и се печат на 180 степени околу 7 минути.

Изладените слатки соединете ги со џем и валкајте во шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *