СИБИРИСКА БИЛКАРКА ЗНАЕ 9 ЗЛАТНИ ПРАВИЛА: Дајте им ги ОВИЕ на децата и не плашете се од болест…

СИБИРИСКА БИЛКАРКА ЗНАЕ 9 ЗЛАТНИ ПРАВИЛА: Дајте им ги ОВИЕ на децата и не плашете се од болест…
Лидија Несторовна Сурина е биолог, фитотерапевт и билкар веќе 40 години. Има објавено неколку книги за лековитите својства на локалните растенија. Нејзините совети се популарни низ целиот свет.

„Денес повеќе се разболуваме, бидејќи јадеме многу храна од увоз. 65% од месото се увезува, увезуваме и јадеме многу банани и портокали. Добро е кога јадеме храна од увоз, но само 10 проценти од храната што ја јадеме во нашето тело. Кога јадете многу храна која не е од нашата клима, тогаш нема да можете да се прилагодите на условите на местото каде што живеете. Тоа е основен закон на природата“.

„Храната треба да биде лек, а лекот треба да биде храна.

„Еднаш земав чај од кантарион произведен во фабриките во Салехард, Уренгој, Надим и Тјумен за да го проверам нивото на витамини во нив. Докажано е дека чајот од кантарион има 6 пати повеќе витамин Ц од лимонот.

Се покажа дека чајот Иван кој расте во Салехард има 20 пати повеќе витамин Ц. Содржината на витамин А и каротин е 10 пати поголема во Салехард отколку во Тјумен. Сè што расте на север е побогато со витамини, повеќе од оние чаеви што растат на југ.

Па, како можат луѓето од северот да јадат јужно овошје и зеленчук? Дали ме разбираш? Таа храна може само да ве разболи!Самиот Иван Грозни уште во 1580 година рекол: „Ако сакате да ја освоите земјата, донесете им туѓи производи!“ И тоа е она што си го правиме денес!“

„Многу од храната што ја јадеме секој ден е ѓубре. Тука мислам на газирани пијалоци, гуми за џвакање итн. Нивната главна состојка е аспартамот (вештачки засладувач), кој е 200 пати посладок од шеќерот. Колку повеќе го пиете тој сок, толку повеќе пиете и купувате. А земјата што го произведе ова ѓубре само се збогатува.

Компликации што ги носи аспартамот: ја намалува интелигенцијата, предизвикува главоболка, гадење, депресија, болки во стомакот, заматен вид, возбуда, нестабилно одење, оштетување на зглобовите, дебелина.

Запрашајте се што му давате на вашето дете кога ќе му дозволите да испие чаша газиран пијалок!“

„Белиот леб е празен леб. Кога се јадеше бел леб во старите денови? Само за празниците. Остатокот од времето се јадеше леб од цело зрно. Моја препорака е на децата во градинка еден месец да им се дава каша од овес (овес) и млеко со која ќе им ги исчистиме белите дробови. Вториот месец да им дадеме овес сварен во вода, со кој ќе им го исчистиме црниот дроб. А потоа продолжи давање овес за уште три недели!“

„Како дете, татко ми ми даваше пијалок за лекување на мојата алергија: секој ден три недели пиев по половина чаша млеко со 3 капки јод. Самиот Наполеон им даваше на војниците јод, знаејќи дека недостатокот од него ќе развие деменција“.

„Што јадат мачките и кучињата на пролет? Манџа. Некои луѓе го јадат, а потоа повраќаат, што значи дека се ослободуваат од токсините. Лушпата е најважното лековито растение. Содржи силициум, а силициумот го задржува калциумот што значи заштита од артритис, артроза, гастритис.Земете еден куп младо пире и варете 10 минути. Истурете ја водата и сварете го пирето во супата. Тоа е вистински лек за постарите лица.

Калциумот во таблетите не може да им помогне на старите луѓе“.

„Оние кои имаат чир мора да јадат по 1 лист хлебните секој ден.

„Синтетичките витамини не се подобри од лековите. Секој ден консумирајте глог, невен, камилица и лук. Ќе ви помогне повеќе од кој било синтетички витамин

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *