ПАЛЕНТА НЕ Е САМО ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Кога ќе слушнете за што е добро пченкарното брашно – почесто ќе го консумирате…

ПАЛЕНТА НЕ Е САМО ВКУСНО ЈАДЕЊЕ: Кога ќе слушнете за што е добро пченкарното брашно – почесто ќе го консумирате…

Моќта на пченкарното брашно е навистина голема, го намалува крвниот притисок, со што го штити здравјето на срцето, а благодарение на тоа што е вистинско богатство на витамини и минерали, пченкарното брашно го зајакнува имунитетот

Пченкарното брашно содржи голем број есенцијални хранливи материи. Користејќи го во исхраната, го зголемуваме внесот на витамини и минерали во нашето тело. Значи, јасно е дека пченкарното брашно влијае на нашето здравје, во смисла на негово подобрување, пишува Dijetaplus.com.

Пченкарното брашно е извор на ниацин, тиамин, рибофлавин, пантотенска киселина, фолна киселина и витамини Б6, Е и К. Содржи влакна, каротеноиди, 18 амино киселини и есенцијални минерали, како што се цинк, железо, магнезиум, фосфор, калиум, бакар. , манган и селен.

Жолтото пченкарно брашно е добар извор на цинк, минерал важен за функцијата на ензимите. Цинкот ги активира ензимите кои ја регулираат активноста на гените во вашите клетки, го зајакнува вашиот имунолошки систем и помага да се претвори храната во енергија. Исто така, цинкот ги активира антиоксидантните ензими кои помагаат да се зачуваат клеточните мембрани, како и ДНК и протеините од оштетување.
Една чаша жолто пченкарно брашно ви обезбедува 2 mg цинк, што е 25% од препорачаната дневна доза за жени и 18% за мажи.

Пченкарното брашно содржи и железо. Секоја шолја жолто пченкарно брашно ви дава 2,8 mg железо, што е 35% од дневните потреби за железо за мажите и 16% за жените. Железото од вашата исхрана е инкорпорирано во хемоглобинот, протеин кој се наоѓа во црвените крвни зрнца кој е одговорен за здрава циркулација на кислород.

Железото, исто така, им овозможува на вашите клетки да произведуваат енергија, што им помага на белите крвни зрнца, компонента на имунолошкиот систем, да се борат против инфекциите.

Златната нијанса во жолтото пченкарно брашно доаѓа од каротеноидите. Каротеноидите се пигменти кои овозможуваат нормално функционирање на ткивото и се борат против болести. Лутеинот и зеаксантинот, два каротеноиди во жолтото пченкарно брашно, промовираат здрав вид и спречуваат болести на очите поврзани со возраста.

Другите каротеноиди, како што е бета-каротинот, го зајакнуваат имунолошкиот систем, помагаат во растот на клетките и го зголемуваат производството на црвени крвни зрнца. Благодарение на каротеноидите, секоја чаша жолто пченкарно брашно додава 250 меѓународни единици витамин А по порција, обезбедувајќи 11% од дневниот внес за жените и 8% за мажите.

Пченкарно брашно како лек:
го намалува високиот крвен притисок – го намалува холестеролот – против тврда столица и хемороиди, има антиоксидативно дејство и го спречува развојот на многу болести, вклучувајќи кардиоваскуларни и дијабетес – го зајакнува имунолошкиот систем – промовира губење на тежината – е добар за нега на кожата
Пченкарното брашно може да помогне и при слабеење

Кога јадете пченкарно брашно, во која било форма, тоа ги „полни“ цревата благодарение на неговите влакна кои апсорбираат вода и отекуваат во вашиот дигестивен тракт. Една чаша жолто пченкарно брашно содржи 8,5 g влакна, што е 34% од дневниот внес на влакна за жените и 22% за мажите. Покрај бројните здравствени придобивки од влакната, тие исто така промовираат губење на тежината, бидејќи нивното внесување го регулира варењето.

Освен тоа, пченкарното брашно содржи малку калории и го забрзува метаболизмот, што секако поттикнува губење на вишокот килограми. Значи, пченкарното брашно за слабеење дава одлични резултати! Во исхраната можете да користите диетален леб од пченкарно брашно или уште подобро палента.

Пченкарно брашно за бебиња
Кога ќе почнете постепено да му воведувате храна на вашето бебе, една од најдобрите и најздравите намирници е дефинитивно пченкарното брашно! Секоја мајка обично се прашува што е добро за нејзиното бебе кога полека преминува од доење на храна.

Пченкарното брашно за бебиња е одлична храна, бидејќи изобилува со хранливи и корисни хранливи материи, а освен тоа, не содржи глутен, па затоа е идеална храна за почеток на дополнително хранење кај бебињата. За вашето бебе можете да подготвите различни кашички со пченкарно брашно, со додавање зеленчук, банани и друга корисна храна.

Пченкарно брашно за лице
Доколку сакате да го исчистите лицето и да му пружите квалитетна природна нега, пробајте со пилинг со пченкарно брашно! Пченкарното брашно за лице е одличен природен производ за нега, благодарение на неговиот богат нутритивен состав. Зрната од пченкарно брашно се одличен и нежен абразив, па можете да користите маска со пченкарно брашно за чистење на лицето и против митесери.

Постојат неколку рецепти како да подготвите маска од пченкарно брашно за пилинг на лице, во секој случај, можете да додадете што имате при рака: млеко, јогурт, мед.Маската од пченкарно брашно и млеко е стар народен рецепт за пилинг на лицето и обновување на уморната кожа.Пченкарното брашно прави вистински мали чуда за нашето лице.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *