ОВА Е НАЈДОБРИОТ НАЧИН ЗА ПЕРЕЊЕ ПЕРНИЦИ: Трик кој ќе ги полуди сите ЖЕНИ

ОВА Е НАЈДОБРИОТ НАЧИН ЗА ПЕРЕЊЕ ПЕРНИЦИ: Трик кој ќе ги полуди сите ЖЕНИ

Сите знаеме дека треба редовно да ги чистиме нашите перници, но дали ги чистите самите перници толку често колку што треба?

Самото миење на перниците и целиот процес може да биде вистинска болка бидејќи машината за перење треба да ја пуштате само на цел циклус за една или две перници – особено затоа што нивната големина обично значи дека ништо друго не може да се смести во барабанот со нив.

Но, според еден експерт за чистење, воопшто не мора да користите машина за да ги добиете истите резултати за убивање бактерии.

Сара Демпси, гуру за чистење во My Job Quote, рече дека најважното нешто што треба да се направи кога се чисти перницата е да се осигурате дека целата прашина и трошките се отстранети, што можете да го направите со едноставно истресување – или, ако сакате подлабоко исчистете, користејќи правосмукалка.

– Ако треба да ја исчистите перницата, најдоброто нешто што можете да направите е да ја протресете за да ги отстраните сите остатоци и прашина. Ако тоа не е доволно за да се отстрани целата прашина, исчистете ја перницата со правосмукалка за да ја отстраните целата нечистотија од неа – рекла таа.

Алтернативно, ако времето е убаво, можете само да ја ставите перницата на алишта и да дозволите ветрот да ги однесе прашината и остатоците.

Откако ќе го завршите тој чекор, можете да продолжите со чистењето на перницата – за што Сара вели дека најдобро е да се прави со влажна крпа и благ детергент, бидејќи тоа ќе ги убие сите бактерии на ткаенината.

– Кога перницата е исчистена од прашина и трошки, можете да преминете на чистење. Исчистете ја перницата со влажна крпа и користете мала количина благ детергент. Ако има тврдоглави дамки, можеби ќе треба малку да го исчистите. Сепак, не тријте премногу силно бидејќи може да ја оштетите самата перница. Откако ќе ја исп перницата, треба да ја ставите некаде на отворено за да може да се исуши на воздух. Процесот на сушење може да потрае, зависи од тоа колку вода сте користеле – објаснила таа.

Сара, исто така, инсистираше на тоа дека е важно да бидете трпеливи и да почекате перницата целосно да се исуши пред повторно да ја покриете и да ја ставите на креветот – бидејќи не сакате влагата да биде заробена во перницата што може да предизвика развој на нови бактерии.

Откако ќе се испере и исуши перницата, добро е да ја спречите повторно да се валка, а тоа можете да го направите со помош на заштитник за перница што поминува над неа пред вашата навлака за перница. Ова значи дека има два слоја текстил помеѓу вашето лице и вистинската перница.

Ако дамката се префрли низ тие слоеви и на самата перница, треба да ја третирате дамката што е можно поскоро. За да го направите ова, обидете се да ставите мала количина прашок за перење или течен детергент на местото и потоа измијте се како и обично, пренесува Mirror.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *