ДОМАШНА РИБИНА ПАШТЕТА: Подготовката е едноставна, а ВКУСОТ НЕВЕРОЈАТЕН, идеална е за време на постот

ДОМАШНА РИБИНА ПАШТЕТА: Подготовката е едноставна, а ВКУСОТ НЕВЕРОЈАТЕН, идеална е за време на постот

Многумина мислат дека храната што се јаде за време на постот е невкусна и монотона, но тоа не е така. Домашните паштети се идеални за време на постот, бидејќи можете да ги јадете со тост леб и крекери, а најдобро од сè е што релативно брзо се подготвуваат.

За вас подготвивме рецепт за домашна паштета која со својот вкус сигурно ќе ви го направи постот поубав и полесен.

Состојки:

  • 500 гр ослич
  • 3 лажици соја сос
  • 2 чешниња лук
  • 3 супени лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:
Оличот прелијте го со топла вода, посолете и варете. Кога рибата е сварена, оставете ја да се излади и исцедете ја од водата.

Во блендерот ставете го осличот и сите останати наведени состојки освен власецот.

Кога убаво ќе се наталожат сите состојки, паштетата префрлете ја во друг сад и оставете ја во фрижидер најмалку еден час.
Кога ќе биде готов, посипете го со свежо сечканиот власец и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *