„ИЗВЛЕЧЕТЕ ГИ“ СИТЕ БОЛЕСТИ ОД ТЕЛОТО: За ишијас и болки во колената, овој лек спасува…

Овие облоги треба да се чуваат преку ноќ…

„ИЗВЛЕЧЕТЕ ГИ“ СИТЕ БОЛЕСТИ ОД ТЕЛОТО: За ишијас и болки во колената, овој лек спасува…

Германско-американскиот „татко“ на сировата храна и автор на книгата „Живеење без болест“, Ернст Гинтер еднаш објави интересен рецепт за третман на артритис, гихт, ишијас, ревматизам и други воспалителни и болни состојби на зглобовите. колковите, прстите на рацете и нозете, колената и болна пета (трн во петицата).

Лекот се состои во форма на облоги кои ги ставате на болни места и кои делуваат директно на местото каде што се манифестира проблемот.

Ти треба:

  • компир
  • Црвен лук
  • ленено семе

Подготовка:
Потопете полна лажица ленено семе во 2-3 dcl вода. Варете ја водата десет минути додека семките од лен не формираат скробна смеса. Во исто време, измијте ги сите компири и исчистете ги заедно со кожата.

Исто така истријте ја средната глава од црвениот кромид. Кога ќе се олади водата со семките од лен, додадете го кромидот и компирот и сè убаво измешајте. Исцедете го вишокот течност од смесата.

Нанесување:
Ако се работи за проблеми на прстите или прстите или на петицата, ставете ја смесата во стари ракавици или облечете чорап на рацете или стапалата и врз нив ставете најлонски кеси кои ќе ги врзете за да не може да ви избега вишокот течност. На други делови од телото како што се колковите, ‘рбетот, ребрата, колената итн.

Ви предлагаме прво да ја завиткате смесата во газа и да ја ставите на погодената област, а потоа да ја завиткате целата област со завој или проѕирна фолија за домаќинство што ќе ја задржи смесата прицврстена за погодената област.

Овие преливи треба да се чуваат во текот на ноќта, односно додека спиете, на погодените места и да се фрлаат наутро, а местата да се измијат со сапун и вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *