1 ГРЕШКА СИТЕ ЈА ПОВТОРУВАТЕ КОГА ГО ПРЖИТЕ ЏИГЕРОТ: ЗАТОА ТОЈ ИЗЛЕГУВА СУВ И ТВРД,ЕВЕ КАДЕ ГРЕШИТЕ

1 ГРЕШКА СИТЕ ЈА ПОВТОРУВАТЕ КОГА ГО ПРЖИТЕ ЏИГЕРОТ: ЗАТОА ТОЈ ИЗЛЕГУВА СУВ И ТВРД,ЕВЕ КАДЕ ГРЕШИТЕ

Само една ситница може да му го уништи вкусот, а вие не ни ја знаете

Тука често се подготвува црн дроб за ручек. Домаќинките обично го подготвуваат со пире од компири или некоја салата.

Има грешка што многумина ја прават при подготовката.

Само една ситница може да му го уништи вкусот, а вие не ни ја знаете.

Црниот дроб содржи многу витамин А, витамин Б и железо. Исто така е многу добар извор на протеини.

Ова е еден од рецептите што често се користи.
Неопходно е:

  • 1 кг свински црн дроб
  • млеко
  • 1 китка магдонос
  • 6 чешниња лук
  • био зачин
  • бибер
  • 50 гр маргарин

Подготовка:
Исечете го црниот дроб на тенки шницли. Се редат во длабок сад и се прелива со млеко. Оставете го во фрижидер најмалку пет часа, а најдобро би било да ги прелиете навечер за следниот ден.

Магдоносот и лукот ситно исечкајте ги. По даденото време, извадете го црниот дроб од млекото и избришете го со кујнска салфетка за да ја впие целата течност.

Загрејте го маслото во длабока тава . Додадете 50 гр маргарин. Црниот дроб се витка во брашно и се пржи.

Кога едната страна ќе порумени, свртете ја да и другата страна да добие убава кафена боја. Испржениот црн дроб наредете го во тавче и секое парче посипете го со органски зачини, лук и магдонос, па покријте. Направете го истото со целиот пржен црн дроб.

Готовиот црн дроб оставете го покриен да одмори околу пет минути. Послужете го со прилог по желба.

Никогаш не солете го црниот дроб пред пржење
Ако црниот дроб што го подготвувате е сув и тврд, тоа е затоа што сте го посолеле пред пржење. Не треба да го правиш тоа!

Зачинете го црниот дроб само откако ќе се пржи. По можност веднаш пред сервирање. Ова го одржува црниот дроб влажен одвнатре и нема да се стврдне. Само ќе биде многу повкусно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *