САМО ЕДНА РАКА СЕМКИ ОД ТИКВА СПРЕЧУВА 9 ОПАСНИ БОЛЕСТИ

САМО ЕДНА РАКА СЕМКИ ОД ТИКВА СПРЕЧУВА 9 ОПАСНИ БОЛЕСТИ.
Откријте ги неверојатните здравствени придобивки од семките од тиква и зошто треба да ги јадете наместо сите други „грицки“.

Тие се одлични за физичко и ментално здравје! Семките од тиква се користат за медицински цели илјадници години. Тие се богат извор на магнезиум, калциум, калиум, железо, цинк и витамин К.

Тие се одличен избор за грицкање бидејќи се богати со омега 3 масни киселини кои му се потребни на телото за одржување на здравјето на срцето и регулирање на крвниот притисок.
Германски научници, потврди дека жените кои поминале низ менопауза и секојдневно јадат семки од тиква имаат 23% помал ризик од развој на рак на дојка. Семките од сончоглед се покажаа подеднакво ефикасни.
Добро за здравјето на простатата

Маслото од семки од тиква се користи за лекување на зголемена простата (хиперплазија). Ова масло содржи фитохемикалии и антиоксиданси кои го намалуваат нивото на слободните радикали во телото и го спречуваат создавањето на канцерогени клетки.
Ги ублажуваат симптомите на менопауза

Доколку барате природен начин да го подобрите вашето расположение или да ги ублажите симптомите на менопауза, семките од тиква се одличен избор. Ги регулираат топли бранови, главоболки, ја намалуваат болката во зглобовите и ја намалуваат зачестеноста на наглите промени на расположението.
Научниците докажаа дека семките од тиква го зголемуваат нивото на добриот (HDL) холестерол и го регулираат крвниот притисок.
Го намалуваат холестеролот
Истражувањата покажаа дека семките од тиква можат да го намалат лошиот холестерол за 13 отсто, а вкупниот холестерол за 10 отсто.

Исто така, ќе го намали ризикот од згрутчување на крвта, кардиоваскуларни болести, мозочен удар и срцев удар.
Заштитува од дијабетес

Семките од тиква се богати со здрави незаситени масни киселини. Утврдено е дека тие се ефикасни за регулирање на нивото на шеќер во крвта и за зголемување на чувствителноста на телото на инсулин.
Бројни експерти им препорачуваат на дијабетичарите семки од тиква како храна за секојдневна конзумација.
Добри за слабеење
Тие се богат извор на влакна и протеини, супстанции кои се клучни за слабеење. Само 30 g семки од тиква има околу 5 g протеини, што ќе ве држи сити подолго време.

Сепак, консумирајте ги умерено бидејќи една шолја семки содржи околу 285 калории.
Го подобруваат расположението
Тие се одлични за физичкото, но и за менталното здравје. Научниците откриле дека семките од тиква покажуваат одлични резултати во намалувањето на симптомите на депресија.

Тие се одлични за намалување на стресот и анксиозноста.
Го ублажуваат артритисот
Научниците открија дека семките од тиква имаат антиинфламаторни ефекти кои ги ублажуваат симптомите на артритис.
Ако страдате од артритис, јадете околу 30 гр семки од тиква секој ден за да ги ублажите симптомите на артритис, пишува Атма.

Ја спречуваат остеопорозата
Луѓето на кои им недостасува цинк во телото треба да размислат да почнат да грицкаат семки од тиква. Тие се одличен извор на цинк, минерал потребен за градење на коските, пренесува Аура
Само четвртина чаша семки од тиква содржи дури 17 проценти од препорачаната дневна вредност на цинк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *