ПОСНА ПОГАЧА ПРЕВКУСНА: ПОМЕКА не сте ја пробале досега, РЕЦЕПТОТ ќе ве полуди

ПОСНА ПОГАЧА ПРЕВКУСНА: ПОМЕКА не сте ја пробале досега, РЕЦЕПТОТ ќе ве полуди

Колачот премачкајте го со мајонез со малку маснотии, посипете го со сусам и лен, по желба ставете го преостанатиот маргарин, исечете ги на ленти и печете на 200 степени околу половина час.

Лиснаста, воздушеста торта посипана со сусам и лен е украс на празничната трпеза. Покрај традиционалниот масен рецепт кој вклучува млеко, јајца и путер, посната верзија може да биде исто толку вкусна и убава „за око“.

Златната боја на кората ќе ја постигнете ако тортата веднаш пред печењето и посипувањето со сусам и лен, ја премачкате со мајонез со малку маснотии и ја посипете со листови маргарин со малку маснотии непосредно пред да ја ставите тортата во рерна.

Состојки:

  • коцка свеж квасец (40 g)
  • лажичка шеќер
  • рамна лажица сол
  • 300 мл вода
  • 100 мл масло
  • 650 гр брашно
  • 150 гр посен маргарин
  • 50 гр посен мајонез
  • 50 гр сусам
  • 50 гр ленено семе

Подготовка:
Загрејте ја водата, тргнете ја тавата од оган, додајте издробен квасец , шеќер и малку брашно, па сè убаво измешајте и оставете да отстои десет минути додека смесата не се соедини.
Во поголем сад истурете го просеаното брашно, додадете го активираниот квасец, маслото и солта, па замесете тесто. Покријте го со фолија или памучна крпа и оставете го да отстои околу 40 минути.

Тестото префрлете го на набрашнета работна површина, исечете го на шест дела, а потоа со сукало расукајте го секој дел во круг, премачкајте го со маргарин кој бил на собна температура и наредете ги круговите од тестото еден врз друг. Само последното топче кое ќе го расукате со сукало во круг, не го премачкувајте со маргарин.

Тестото повторно разредете го со сукало, исечете го на 32 триаголници и секој од нив расукајте го во пунџа, па наредете ги во намрсена округла тава. Кога ќе ги наредите кифличките наоколу, наполнете го центарот на плехот со преостанатите ролати така што ќе ги распоредите со врвот надолу.

Погачата се премачкува со мајонез со малку маснотии, се посипува со сусам и лен, по желба се става преостанатиот маргарин, се сече на ленти и се пече на 200 степени околу половина час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *