ДОМА МИ ЈА БАРААТ ПО ТРИ ПАТИ НЕДЕЛНО ОВАА ТОРТА: Највкусното нешто што сте го пробале (РЕЦЕПТ)

Највкусното нешто што сте го пробале (РЕЦЕПТ)
Ви пренесуваме рецепт за брза и вкусна торта.

На семејството толку многу му се допадна што мојот сопруг ме замоли да ја правам оваа торта три пати неделно. Направете ја оваа торта и сите ќе ви се заблагодарат за вкусниот десерт – напиша авторот на рецептот на каналот Јутјуб.

 • Рецепт и состојки:
 • 2 јајца
 • ванилин шеќер, 150 гр шеќер (3/4 чаша)
 • 70 гр пченкарен скроб (4 лажици)500 мл млеко (2 + 1/3 чаши)
 • Гответе го кремот густо на средна топлина со постојано мешање.
 • Покријте со проѕирна фолија и оставете да се излади целосно
 • Тесто:

 • 100 мл вода (1/3 шолја + 2 лажици), 100 мл млеко (1/3 шолја + 2 лажици)
 • прстофат сол, 1 лажичка шеќер
 • 80 гр путер (4 лажици)
 • 120 гр брашно (1 чаша)
 • Замесете тесто 1 – 2 минути

Оставете го тестото да се излади околу 3 минути НАЗДРАВИЕ!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *