10 НАЈЗДРАВИ ХРАНИ ОД КУЈНАТА: Треба да ги јадете што почесто, еве за што се одлични

10 НАЈЗДРАВИ ХРАНИ ОД КУЈНАТА: Треба да ги јадете што почесто, еве за што се одлични

Фолната киселина е неопходна за сите – не само за трудниците.

Фолната киселина е неопходен додаток за време на бременоста, но е многу неопходна за сите нас бидејќи е важна хранлива состојка. На просечен возрасен човек му требаат 400 микрограми фолна киселина дневно за да ја одржи енергијата, мускулната сила и концентрацијата . И додека жените обично го земаат преку суплементи кога очекуваат бебе, фолната киселина може да се зема и од храната.

Грав
Гравот е добар извор на фолна киселина, со 46 микрограми во половина чаша. Не е важно дали гравот е конзервиран или варен – ако го вклучите во оброкот, ќе ја добиете и потребната фолна киселина.

Брокула
Половина шолја сварена брокула содржи 52 микрограми фолна киселина, заедно со влакна, калиум и витамин Ц. Експертите препорачуваат зеленчукот како што е брокулата да се вари на пареа, бидејќи фолната киселина во неа може да се раствори во вода. Во супата можете да додадете и брокула и на тој начин да ја збогатите со витамини.

Аспарагус
Само четири стебленца аспарагус содржат 89 микрограми фолна киселина. Затоа, ако го зголемите дневниот внес на овие зеленчуци, лесно можете да ја наполните потребната дневна доза на фолна киселина. Можете едноставно да пржете аспарагус со сол и бибер и да го послужите како прилог или да го исечете и измешате во вкусна салата.

Спанаќ
Половина чаша варен спанаќ содржи околу 130 микрограми фолна киселина, што е повеќе од четвртина од препорачаната дневна доза. Но, начинот на кој се подготвува спанаќот е многу важен бидејќи варен спанаќ има повеќе фолна киселина отколку суров. Спанаќот сварете го како и обично или пропржете го на маслиново масло и зачинете го по вкус.

Авокадо
Авокадото содржи 59 микрограми фолна киселина во порција од половина чаша (тоа е околу 1/2 од големото авокадо). Додадете го во сендвич или изгмечете го и измешајте го во смути, вели redbookmag.com.

Банани
Една банана со средна големина има 44 микрограми фолна киселина. Додадете едно во смути ако сакате така да ги земате витамините или едноставно исечете ја бананата на прстени и измешајте во сад со друго овошје и овесна каша, а одозгора со јогурт.

Портокали
Просечниот портокал има 29 микрограми фолна киселина. Значи, ќе ви требаат многу од овие овошја за да го достигнете потребното дневно ниво, но портокалите дефинитивно треба да се консумираат често бидејќи се здрави.

Јајца
Јајцата се цврст извор на фолна киселина со 22 микрограми по јајце. Омлет од три јајца ќе ви даде речиси четвртина од дневниот внес. Исто така, можете да додадете тврдо варено јајце на вашиот ручек или ужина во текот на денот.

Брокула
Брокулата е исто така добар избор за добивање на соодветна количина на фолати. Податоците велат дека варено бриселско зелје има 47 микрограми фолна киселина во половина чаша. Овој мини зеленчук можете да го исечете на половина, да ги посипете со маслиново масло и сол и бибер и да ги печете додека не станат крцкави.

Говедски црн дроб
Од сите намирници на оваа листа, говедскиот црн дроб всушност содржи најмногу фолна киселина – 215 микрограми во околу 80 грама. Тоа е повеќе од половина од препорачаната дневна доза. Можете да го готвите со домати и кромид или да го сервирате пржен со зеленчук на скара.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *