ПИВАРКИ:Стар БАБИН РЕЦЕПТ за слатки кои се топат во уста

ПИВАРКИ:Стар БАБИН РЕЦЕПТ за слатки кои се топат во уста

Ова се највкусните посни колачи, многу едноставни, а пивото им дава ровкост и фина арома… Се приготвуваат многу лесно и не можете да ги погрешите.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 1 шолја од 200 мл пиво
  • 2 шолји масло
  • Брашно по потреба (околу 500-600г)
  • 1 прашок за печиво

ЗА ШЕРБЕТ:

  • 2 шолји (250 мл) шеќер
  • 1 шолја вода
  • Малку лимонов сок
  • Мармалада
  • Ореви или бадеми
  • За валкање: 150 г кокос или мелени ореви

ПОСТАПКА:
Малку брашно ставете на дното од садот. Ставете пиво, масло и малку промешајте со дрвена лажица, па додадете го прашокот за печиво. Додадете уште брашно така да добиете средно меко тесто.

Нека отстои 15 минути, па расукајте кора и со тркалезен калап вадете од тестото.

На секоја пиварка ставете малку мармалад и некоја јатка од орев или бадем, лешник… па затворете од сите страни. Наредете за печење. Се пече на 200 степеним, не премногу долго.

За време на печењето ставете вода и шеќер да зовријат па тргнете на страна.

Печените колачи уште додека се топли (но не и врели) ставете ги во сирупот, завртете ги од едната, па од другата страна. Вадејќи ги од сирупот веднаш валкајте ги во кокос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *