ЗДРАВ Е ЗА СИТЕ ПАРИ, НО ВНИМАВАЈТЕ: Луѓето со ОВИЕ проблеми воопшто не треба да го пијат!

ЗДРАВ Е ЗА СИТЕ ПАРИ, НО ВНИМАВАЈТЕ: Луѓето со ОВИЕ проблеми воопшто не треба да го пијат!
Зелениот чај е исклучително здрав – полн е со витамини и помага при варење. Покрај многуте благотворни ефекти врз организмот, многу луѓе денот го започнуваат со зелен чај, бидејќи тој е поздрава варијанта на кафе.
Сепак, малку е познато дека овој пијалок , исто како и кафето, може да доведе до зголемено ниво на хормони на стрес, адреналин и кортизол, што дополнително доведува до зголемување на маснотиите во крвотокот. Но, тоа не е единствениот негативен ефект на овој чај.

Зелениот чај е богат со танини – го блокира железото , а исто така ја спречува апсорпцијата на калциум од храната.
Нутриционистката Светлана Фус вели дека има ситуации кога зелениот чај треба да се избегнува, а тоа особено важи за некои луѓе.

Зелениот чај е богат со антиоксиданси, витамини од групата Б, минерали, танини и кофеин. Има прочистувачка и бактерицидна функција. Меѓутоа, во некои случаи зелениот чај може да биде штетен по здравјето. На пример, бремените жени треба да избегнуваат да пијат многу зелен чај бидејќи содржи кофеин.и ја попречува апсорпцијата на фолна киселина.

Од истата причина не треба да го користат луѓе кои боледуваат од глауком и хипертензија“, објаснува нутриционистот и додава дека освен нивото на железо, зелениот чај има негативно ефект врз апсорпцијата на калциум и магнезиум .
Како треба да пиете зелен чај? Зелениот чај не треба да се пие со оброците, туку еден час по оброкот. Покрај тоа, танинот може да ја иритира слузницата, поради што овој пијалок не смеат да го пијат оние кои страдаат од чир или болести на дуоденумот.

Дневниот внес на овој чај е три до четири шолји дневно, односно не повеќе од еден литар во текот на денот. Исто така, не се препорачува додавање шеќер во зелениот чај, ниту пак земање слатки додека го пиете овој напиток.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *