ЕВЕ ЗОШТО СЕКОЕ УТРО ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ЧАЈ ОД ЛИСТ ОД СМОКВА: Она што ќе ви се случи ШОКИРА

ЕВЕ ЗОШТО СЕКОЕ УТРО ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ЧАЈ ОД ЛИСТ ОД СМОКВА: Она што ќе ви се случи ШОКИРА.
Многумина го нарекуваат чајот од смоква лист „еликсир на животот“, бидејќи е богат со антиоксиданси и влакна, витамини А, Б1 и Б2, како и минерали – калциум, железо, манган, фосфор, калиум и натриум.

Овој чај помага првенствено при проблеми со бронхитис, дијабетес, висок притисок, чир на желудникот, како и корегулација на нивото на шеќер во крвта.

Покрај тоа, овој едноставен и многу ефикасен напиток е добар за намалување на нивото на триглицериди во крвта, што обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови. Пиењето чај од лист од смоква , исто така, може да помогне во спречување на дијабетес со зголемување на чувствителноста на инсулин.
Некои од ефектите на овој моќен пијалок се како што следува: Ги зајакнува коските – помага при кожни болести – помага при анемија – спречува запек – помага при афти

Подготовка на чај: Листовите смокви измијте ги и исцедете ги на кујнска крпа, па повремено вртете ги на место каде што има провев, но не на сонце. Кога листовите ќе се збрчкаат и ќе почнат да се ронат под вашите прсти – ќе знаете дека се суви.

Потоа издробете ги и ставете ги во стаклена тегла со капак, а потоа подгответе го чајот – на 200 мл зовриена вода ставете 1-2 лажички суви листови смоква , покријте ги и оставете да отстојат околу десет минути. На крај процедете го.

По една шолја од овој чај треба да се пие секое утро, со појадок. Можете да џвакате и листови смоква, а тоа се препорачува дури и ако имате проблеми со чир на желудникот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *