Дознајте што се лекува јапонското јаболко – КАКИ

Дознајте што се лекува јапонското јаболко – КАКИ.
Јапонското јаболко зрее во зима. Неговите плодови се големи и можат да тежат до половина килограм и се со прекрасна портокалова боја. На есен, листовите стануваат црвени и паѓаат, додека на дрвото остануваат само големи портокалови плодови. Изгледа како домат, а има вкус на мешавина од кајсија и праска.

За да ја добие целосната арома, плодовите мора да бидат целосно зрели, речиси црвени. Се берат во доцна есен, по првите мразови. Како што созрева, овошјето станува сочно, слатко и има пријатен вкус, а потоа може да се јаде со лажица. Јапонското јаболко е вистински извор на здравје.

Јапонско јаболко за варење – Свежото овошје или сок од каки се зема за лекување на цревни болести како што се хроничен запек, воспалителни состојби и цревна инфекција. Исто така, јапонското јаболко се користи како природен лек за нарушено варење и празнење на цревата.
Со помош на јаболкото каки се лечат и стомачни заболувања. Со ладен стомак, гастроентеритис, варење и други проблеми со варењето, ќе ни помогне каки јаболкото. Јаболкото Каки е добро и за лекување на хемороиди, заболувања на црниот дроб и жолчката, како и за третман на дијареа. Регулирањето на варењето е особено важно, бидејќи така се намалува чувството на надуеност, а штетните материи ефикасно се елиминираат од телото.
Јапонското јаболко не содржи масти и го забрзува метаболизмот, а особено е корисно при физичка активност бидејќи содржи многу шеќер кој дава енергија.

Јапонското јаболко како лек за срцето – Содржи високо ниво на диетални влакна, феноли и минерали кои се многу пожелни за одржување на здравјето на циркулаторниот систем. Некои од флавоноидите што ги содржи се кемпферол и кверцетин, за кои е познато дека придонесуваат за здравјето на крвните садови и срцето. Соединенијата на танини, кои обично му даваат на овошјето горчлив и адстрингентен вкус, можат да го намалат крвниот притисок.

Подобар вид со јапонско јаболко – Тоа е одличен извор на витамин А, кој е важен елемент за одржување на здрав вид. Едно овошје содржи 55% од препорачаната дневна доза на витамин А, а содржи и лутеин и зеаксантин.
Јапонско јаболко од persimmon за имунитет – Одличен извор е на витамин Ц Редовното консумирање му помага на организмот да го зајакне имунитетот, кој е најважната линија на одбрана од вируси и бактерии кои ни се закануваат во овој период од годината.

Јапонско јаболко за штитна жлезда Третманот на тироидната жлезда може да се направи со помош на вашиот лекар, но постои и природен лек за штитната жлезда кој ќе ви помогне да го стимулирате правилното функционирање на тироидната жлезда.

Природно решение за проблемите со тироидната жлезда е правилната исхрана која вклучува храна богата со јод и селен. Каки јаболкото е богато со минерали како што се калиум, магнезиум, калциум и фосфор. Витамини Б, Ц и Е и амино киселини како што се лизин, аланин и триптофан.

Тинктура од јапонско јаболко – Исцедете сок од јапонско јаболко и измешајте со 70% алкохол. 200 ml сок содржи 40 ml алкохол. Тинктурата се зема по една лажица три пати на ден пред јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *