ЈАДЕТЕ МЕСО И ПЛЕСКАВИЦИ И ОСЛАБЕТЕ ДО 14 КИЛОГРАМИ: НОВ ВИД НА ДИЕТА го полуде светот, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ОНОЈ ШТО ЈА ИЗМИСЛИ

ЈАДЕТЕ МЕСО И ПЛЕСКАВИЦИ И ОСЛАБЕТЕ ДО 14 КИЛОГРАМИ: НОВ ВИД НА ДИЕТА го полуде светот, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ОНОЈ ШТО ЈА ИЗМИСЛИ

„Месојадите“ мора да мислат дека нема ништо полесно од јадење исклучиво месо . Кога на тоа ќе се додаде и брзото слабеење, се чини дека сте извлекле премија.

Според некои резултати, со исхраната на месојади можете да изгубите дури 14 килограми за 14 дена, па не е чудно што стана хит ширум светот. Сепак, лекарите воопшто не го препорачуваат, бидејќи, меѓу другото, целосно ги исклучува јаглехидратите.

Значи нема леб, нема тестенини, нема салата, нема овошје, нема зеленчук, дури ни зачини. Дури и да можете да јадете само месо, лекарите предупредуваат дека ваквиот начин на исхрана го зголемува нивото на лошиот холестерол, што доведува до зголемен ризик од срцеви заболувања.

Поради големата количина на натриум содржана во месните производи, може да доведе до развој на висок крвен притисок и бубрежни заболувања.

Причината зошто ниту еден лекар нема да ја препорача оваа диета е тоа што ги исклучува хранливите материи кои се неопходни за нормално функционирање на организмот.

Затоа експертите предупредуваат дека исхраната на месојад може да има големи здравствени последици, особено за луѓето кои страдаат од хронични болести.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *