СИТЕ ГИ ГОТВИТЕ виршлите на погрешен начин: Еве зошто не треба да ги ставате ВО ВОДА

СИТЕ ГИ ГОТВИТЕ виршлите на погрешен начин: Еве зошто не треба да ги ставате ВО ВОДА

Но, постојат грешки што луѓето ги прават кога готват виршли кои ги прават лути и невкусни

Виршлите често се „домашна“ брза храна кон која посегнуваме кога сакаме појадок или вечера на лет. И едноставно е, нели? Готови се за неколку минути и со додаток на сенф, кечап или прилози по избор, имате вкусен брз оброк.

Но, постојат грешки што луѓето ги прават кога готват виршли кои ги прават лути и невкусни!

Експертите велат дека виршлите не треба да се готват во вода, како да се јајца ! Многумина од нас кога се брзаат не ги пржат виршлите за да добијат кора, туку само ги ставаме во тенџере со вода и ги оставаме да се варат неколку минути.

Но, тоа е огромна грешка!
Во повеќето случаи, виршлите се полуготов производ, кој треба само да се загрева или термички да се обработи до саканата текстура – како на пример, крцкава кора кога ќе ги пржите во тава.

Но, ако ги натопите во вода како јајца , виршлите ќе апсорбираат изненадувачки голема количина од таа вода. И додека го апсорбираат, ги ослободуваат сите вкусови од себе во остатокот од водата во тенџерето. А бидејќи често ги готвиме кога брзаме и правиме „илјада“ други работи, ги оставаме предолго во вода и потоа добиваме гадени, невкусни виршли „полни“ со вода.

Затоа постои одличен трик – ставете тенџере до половина наполнето со вода да се загрее, но само врз него ставете цедалка. Врз неа наредете ги виршлите и поклопете.

Виршлите ќе се парат и нема да впиваат вода! Ќе бидат топли и повкусни од вообичаено!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *