„Се заљубив во оваа пита по првиот залак, ви го ПОКЛОНУВАМ МОЈОТ РЕЦЕПТ кој ги воодушеви сите мои гости“

„Се заљубив во оваа пита по првиот залак, ви го ПОКЛОНУВАМ МОЈОТ РЕЦЕПТ кој ги воодушеви сите мои гости“
Рецепт за пита:

Состојки за 4 лица:

 • 500гр кори
 • 1 средно црвен кромид
 • 500 гр мл. месо по избор
 • 3 средни компири
 • зачини по вкус, сол, зеленчук, бибер
  Прелив:
 • 3 јајца
 • 1 лажица масло
 • 1 јогурт
 • 2 dc минерална вода
 • 1 лажичка сол
  Подготовка:

Кромидот ситно исечкајте го и кратко пропржете го на малку масло. Во кромидот се додава јогурт. месо, посолете, и бибер по вкус и продолжете со динстањето уште една минута.

3. Додека месото се динста, се лупат компирот и се ренда на поголеми парчиња.

4.Измешајте ги компирите со месото и кромидот, по потреба додадете уште зачини. Оставете малку да се излади.

5. Тавче 35х25 премачкајте го со малку масло и ставете ја кората што сте ја преклопиле на половина. Таа кора повторно премачкајте ја со малку масло и врз неа ставете ја втората кора, повторно двојно.

6.На таа втора кора намачкајте малку фил и премачкајте ја со нова кора, па повторно филот и така додека не се потроши филот. Последните две кори треба да бидат без фил како што почнавте.

7. Сега исечете ја питата во саканата големина и прелијте ја со подготвениот сос.

Со нож развлечете го малку за да питата подобро да го впие преливот.

Залив:
1.Измешајте јајца, додадете масло, јогурт, минерална вода и сол.

2.Оставете 30 мин. листовите убаво да се натопат и потоа да се стават во загреана рерна на 180С додека убаво да поруменат, пренесува „ Рецепти и здравје “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *