СЕКОЈА ВЕЧЕР ГО МАЧКА ЛИЦЕТО СО ОВАА МАСТ: Изгледа 10 години помлада од другарките!

СЕКОЈА ВЕЧЕР ГО МАЧКА ЛИЦЕТО СО ОВАА МАСТ: Изгледа 10 години помлада од другарките! (РЕЦЕПТ)Сите генијални достигнувања се едноставни. И да се задржи кожата млада и свежа е сосема можно со помош на домашна крема, која вклучува јод. Додадете уште три состојки и вратете ја младоста на кожата.

Имам пријателка која сама си прави домашна крема за лице и секоја вечер ја мачка со кожата. Таа вели дека овој ритуал го научила од нејзината мајка и дека го следи со години. Таа се колне дека никогаш не купила крема против брчки.
Коалите се назначени за загрозени видови во услови на драматичен пад на населението

Не знам дали е генетика или крем, но знам дека изгледа многу младо во споредба со неговата возраст. Од сите нас што одевме заедно во средно, таа изгледа 10 години помлада.

Еве рецепт за нејзиниот домашен крем:

  • Една лажица домашен мед;
  • 1 лажица вазелин;
  • 1-2 капки јод;
  • 1 лажица рицинусово масло.

Подготовка: Сè ставете во стаклена тегла и убаво измешајте со дрвена лажица. Чувајте го во фрижидер, но не подолго од еден месец и не правете двојна доза.

Секоја вечер ја храни кожата со овој крем, а не се грижи за брчките, бидејќи тие не постојат.

Можете да користите вазелин во следниве ситуации:

1. Уредување веѓи

Доколку веѓите ви се „скинати“ и не можете да ги виткате, едноставно нанесете малку вазелин врз нив и исчешлајте ги со четка за веѓи. Ќе бидете воодушевени!

2. Меки и долги трепки

Повеќето жени не се задоволни со природната должина на трепките, но во тоа може да ви помогне и вазелинот. Тој е одлична и евтина замена за скапите серуми и масла. Користете стара четка за маскара за да нанесете малку вазелин на трепките секоја вечер. Првите промени треба да ги забележите за кратко време.

3. Пилинг за тело

Мешаш вазелин со шеќер и еве најевтин, а толку добар пилинг!

4. Отстранете ја шминката

Ако ви снема млеко за чистење, можете без мака да ја отстраните шминката со маслиново масло или вазелин.

5. Отстранете ја гума за џвакање од облеката

Ако гумата за џвакање се залепила за вашата облека, отстранете ја со вазелин. Нанесете малку вазелин на гума за џвакање и неговите масла ќе ја разградат гумата за џвакање. Остатоците искинете ги или исчистете ги со нож.

6. Пилинг за усни

Со лесно лупење на усните и областа околу нив, ќе го отстраните мртвиот, несакан дел од кожата. Добар трик е да нанесете вазелин на четка за заби и лесно да ги триете усните – несаканите дамки ќе исчезнат, а усните ќе ви бидат меки и свежи.

7. Крем за тело

Вазелинот може да се користи како хидратантен крем за телото, особено во областите каде што кожата е најсува и каде што е најчесто задебелување – на пример, на лактите.

8. Основа за парфем

Вазелинот ќе помогне мирисот на парфемот подолго да остане на вашата кожа. На местата каде што го нанесувате парфемот, прво нанесете тенок слој вазелин, а потоа испрскајте.

9. Наместо фластер

За да избегнете пликови, нанесете вазелин на клучните точки пред да облечете нови патики или чевли.

(Stil.kurir.rs)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *