ОВА ОВОШЈЕ Е ПРИРОДНА ТАБЛЕТА: ТОА Е НА МАСА НА СЕКОЈА СЛАВА, НЕМА БОЛЕСТ КОЈА НЕ МОЖЕ ДА ЈА ИЗЛЕЧИ

ОВА ОВОШЈЕ Е ПРИРОДНА ТАБЛЕТА: ТОА Е НА МАСА НА СЕКОЈА СЛАВА, НЕМА БОЛЕСТ КОЈА НЕ МОЖЕ ДА ЈА ИЗЛЕЧИ

Анемичните треба да јадат што повеќе урми, бидејќи тие се одличен извор на железо.

Природниот шеќер кој се наоѓа во урмите е совршена алтернатива на обичниот шеќер. Лесно се вари и го намалуваат чувството на глад. Поради својот состав, урмите се вистински природни мултивитамински „таблети“, кои можат да ги користат и децата и возрасните.

Од анемија, до висок крвен притисок, холестерол, па дури и рак… речиси и да не постои болест која не може да се лекува со ова овошје.

Анемичните треба да јадат што повеќе урми, бидејќи тие се одличен извор на железо.

Урмите содржат калиум, кој е корисен за запирање на дијареата. Покрај тоа, урмите помагаат да се врати цревната флора што е можно побрзо. Со редовно земање урми ќе го олесните создавањето на добри бактерии во цревата.

Јадењето урми четири недели пред породувањето може да ги ублажи породилните болки и да го намали крварењето. Жените кои јаделе урми пред породувањето полесно и побрзо се пораѓале, за разлика од оние жени кои не го земале ова овошје.

Чувство на ситост
Поради високата содржина на хранливи материи, урмите предизвикуваат чувство на ситост кај луѓето и го олеснуваат слабеењето. Ако земете урма на празен стомак, тој ќе ги регулира цревата и ќе му го даде на телото потребен шеќер.

Луѓето со слабо срце можат да го користат ова неверојатно овошје. Во текот на ноќта, урмите натопете ги со семки во вода. Наутро извадете ги семките, измелете ги во блендер заедно со водата во која стоеле во текот на ноќта. Земете го овој лек неколку пати на ден за зајакнување на срцето.

Урмите имаат способност да го намалат нивото на несаканиот холестерол во организмот, пишува avaz.ba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *