ЕВЕ ШТО СЕ ЛЕКУВА ГРСТ ОРЕВИ: ДИРЕКТНО „УДИРААТ“ НА ОВАА БОЛКА ОД КОЈА СТРАДАТ МНОГУМИНА

ЕВЕ ШТО СЕ ЛЕКУВА ГРСТ ОРЕВИ: ДИРЕКТНО „УДИРААТ“ НА ОВАА БОЛКА ОД КОЈА СТРАДАТ МНОГУМИНА

Овој орев има голем број на придобивки за телото.Оревите се полни со влакна, масти, минерали и витамини, а ова се само дел од неговите придобивки за организмот . Многу студии го докажаа тоа.

Еве зошто оревите се сметаат за многу здрава храна:

Богати се со антиоксиданси
Поради антиоксидансите кои ги содржат, оревите го намалуваат лошиот холестерол и ризикот од артериосклероза.

Ќе го минимизира ризикот од срцев удар
Оревите имаат повеќе омега-3 масти од кој било друг јаткасто овошје. Само една порција ореви ја исполнува дневната препорачана доза на омега-3 масти, а познато е дека омега 3 драстично го намалува ризикот од срцев удар.

Го намалуваат воспалението и стресот
Стресот е причина за многу болести, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и Алцхајмерова болест. Полифенолите во оревите помагаат во борбата против стресот и се корисни за здравјето на мозокот. Оревите ја подобруваат меморијата и му овозможуваат на мозокот да функционира добро подолго време.

Тие му помагаат на дигестивниот систем да работи како часовник
Истражувањата покажаа дека здравјето на цревата ќе биде подобро доколку во нив има добри бактерии, а оревите ги содржат во изобилство. Ако ги јадете редовно, нема да имате проблеми со варењето.

Го намалуваат ризикот од рак
Ракот на простата, ракот на дојката и ракот на дебелото црево немаат шанси ако редовно јадете ореви. Истражувањата покажаа дека овој орев има способност да го запре растот на клетките, но дека е и одлична превентива против овие видови на рак.

Одлични сојузници во слабеењето
Оревите се одличен извор на влакна. Иако имаат многу калории, тие ќе ве заситат побрзо од другите намирници и ќе ја спречат желбата за слатки. Поради оваа причина, тие се препорачуваат за луѓе кои сакаат да ослабат.

Го држат дијабетесот под контрола
Оревите се одлични за спречување на дијабетес тип 2. Тие го контролираат нивото на шеќер во крвта. 100 испитаници учествувале во експеримент кој ги проучувал лековитите својства на оревите и нивното влијание врз нивото на шеќер. Секој ден јаделе по една порција ореви, а по 3 месеци кај повеќето забележале пад на шеќерот за 8 отсто.

Го намалуваат крвниот притисок
Високиот крвен притисок доведува до зголемена шанса за многу срцеви заболувања. Јаткастите плодови можат значително да ги регулираат овие вредности.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *