Стар Заборавен Рецепт од нашите БАБИ:Направете домашно МАКАЛО од суви пиперки со праз и лукче – Фантастичен вкус!

Стар Заборавен Рецепт од нашите БАБИ:Направете домашно МАКАЛО од суви пиперки со праз и лукче – Фантастичен вкус!
Направете здраво и вкусно макало, одлично како додаток со месо или едноставно може да се консумира како намаз со лепче.

Посно, брзо, домашно и вкусно!
Состојки

 • 4 поголеми суви пиперки
 • 3-4 чешниња сецкан лук
 • 1 страк праз
 • 1 мала чаша врела вода
 • 3 лажици маслиново масло
 • 3 лажици оцет
 • сол по вкус
 • сецкан магдонос по желба
 • Подготовка:
  Се чистат сувите пиперки од семето и се мијат. Потоа малку потпечете ги пиперките на рингла, а потоа исечкајте ги што е можно поситно.

  Се сечка празот на ситни коцкички и во аван со сол се толчи. Додека се толчи постепено се додаваат пиперките и со нив заедно се додава празот и се толчи.

  Додадете го исечканиот лук и празот. Додадете ја зовриената вода и оставете да се излади.

  Потоа зачинете со сол, масло и оцет. Сето тоа добро промешајте го за да добиете една убава смеса.

  Ако сакате, може да се додаде и магдонос.
  На здравје.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *