ЧАЈОТ ОД НАНЕ ПОМАГА САМО АКО ГО ПОДГОТВУВАТЕ ВАКА: Погрешно го КОНЗУМИРАТЕ цело време

ЧАЈОТ ОД НАНЕ ПОМАГА САМО АКО ГО ПОДГОТВУВАТЕ ВАКА: Погрешно го КОНЗУМИРАТЕ цело време

Освен за вознемирен стомак, нането помага и при главоболки и болки во коските

Нането , заедно со камилицата , е веројатно најчесто користеното лековито растение. Речиси секоја куќа има кутија со кесички чај од нане. Меѓутоа, кога растението многу се дроби, ги губи своите лековити својства. Затоа најдобро е сами да наберете нане, да го исушите и да го чувате до крајот на годината, бидејќи е навистина здраво и вредно.

Полна лажица
За да направите добар чај потребна ви е една лажица суви листови од растението и два децилитри вода. Со билки кои содржат есенцијални масла, како што е нане, важно е никогаш да не ги варите, само прелијте ги со врела вода.

Ако користите свежа билка, постапката е иста, само дуплирајте ја дозата нане. И за крај, важно е да го покриете чајот и да го оставите да отстои најмалку 10, а идеално 20 минути. После тоа, добивте не само вкусен, туку и лековит пијалок.

Ја запира дијареата
Нането е одличен хербален лек за надуеност, варење, гасови и болки во органите за варење. Во комбинација со ким или анасон ги спречува грчевите. Чајот направен од еднакви количини пелин и нане се препорачува при труење со храна и против вознемирен стомак. Во комбинација со врана трева, ја запира дијареата.

Според фитотерапевтите, чајот од нане е еден од најдобрите хербални лекови за заболен црн дроб. Освен тоа, велат дека мирисот на нане ги стимулира нервните клетки, ја зголемува будноста, концентрацијата и фокусот, пишува Новости.

Ја смирува болката во коските
Растворот од етерично масло од нане и рузмарин во алкохол помага при спортски повреди, болки во коските, зглобовите и мускулите.

Чајот од нане е стар народен лек за главоболки, особено ако тие се предизвикани од варење или промена на времето. Уште подобар резултат се постигнува со комбинација од нане, камилица и маточина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *