ЦЕЛО ВРЕМЕ ПОГРЕШНО ГО ВАРЕТЕ грашокот:Домаќинките ќе се воодушеват кога ќе го научат ова, има уште трикови

ЦЕЛО ВРЕМЕ ПОГРЕШНО ГО ВАРЕТЕ грашокот:Домаќинките ќе се воодушеват кога ќе го научат ова, има уште трикови

Денес во нашата куќа редовно се подготвува грашок, бидејќи домаќинките и домаќините сакаат да јадат нешто здраво на лажица.

Нема ништо подобро кога ќе се свари и ќе му додадете малку месо.Сепак, има некои грешки кои домаќинките ги прават додека го готват.

На свежиот грашок му требаат околу 2 часа за убаво да се зготви, но доколку сакате да го забрзате процесот, погрижете се да го потопите во млака вода. Грашокот ќе набабри и тоа ќе го намали времето за готвење за околу еден час. Има уште некои „колачи“ кои ќе ви помогнат да ја забрзате подготовката на грашокот.

Еве ги триковите:
Грашокот се готви побавно во солена вода , па подобро е да го посолите до крајот или кога е готов.

Откако ќе зоврие, додадете неколку лажици масло во грашокот , така што ќе го забрзате процесот на готвење.

10-15 минути откако ќе зоврие, на секои 2 литри вода додадете околу половина лажичка сода. Така, грашокот ќе стане мек, само по 5 минути, но внимавајте, бидејќи ако додадете повеќе газиран сок, може да го расипете вкусот на садот.

Во тенџере со дебело дно згответе го грашокот за да не изгори, а водата треба да го покрие грашокот околу 1 см. Гответе на тивок оган.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *