САЛАТАТА ОД ЗЕЛКА ЌЕ БИДЕ МЕКА САМО АКО ДОДАДЕТЕ МАЛКУ ОД ОВА: ПРОФЕСИОНАЛНИ ГОВАЧИ ЈА ОТКРИЛЕ ТАЈНАТА СОСТОЈКА

САЛАТАТА ОД ЗЕЛКА ЌЕ БИДЕ МЕКА САМО АКО ДОДАДЕТЕ МАЛКУ ОД ОВА: ПРОФЕСИОНАЛНИ ГОВАЧИ ЈА ОТКРИЛЕ ТАЈНАТА СОСТОЈКА
Она што на сите им пречи е како да ја исечете зелката без премногу труд

Кај нас салата од зелка се јаде со повеќето јадења.Особено со грав, а домаќинките често го подготвуваат за разни веселби.Она што на сите им пречи е како да ја исечете зелката без премногу труд.

Зелката не треба да се сечка премногу ситно, бидејќи може да се претвори во каша, но не премногу голема, бидејќи тогаш не може да ги „собере“ зачините и да стане незгодно за јадење .

За да исецкате зелка за салата која ќе биде совршена, треба да примените едноставна техника и да заборавите на класичниот ренде или големите ножеви за сечење зелка. Се што ви треба е лупеч за зеленчук.

Главата зелка пресечете ја на половина, а потоа на четвртинки. Ставете четвртина главица зелка на даска за сечење, земете лупач за зеленчук и повлечете ја горе-долу внатрешноста на зелката.

Салатата ќе биде подеднакво исечена, зелката ќе биде тенка и затоа добро ќе ги впие сите зачини или готовиот прелив. Покрај тоа, работата ќе се заврши брзо, а домаќинката нема да мора да вложи многу труд за подготовка на салатата.

За салатата да биде што повкусна, задолжително додадете малку шеќер заедно со солта, стандардно – масло и оцет , но и малку вода. Убаво измешајте ја салатата и оставете ја да отстои петнаесетина минути пред да ја послужите со главното јадење. Благодарение на водата, зелката дополнително ќе омекне, а шеќерот ќе го „подигне“ солениот вкус, па салатата ќе биде неодолива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *