ИМА РЕШЕНИЕ И ЗА ЗАГОРЕНА ХРАНА: Домаќинки ако го направите ова ЌЕ ЗАШТЕДИТЕ РУЧЕК

ИМА РЕШЕНИЕ И ЗА ЗАГОРЕНА ХРАНА: Домаќинки ако го направите ова ЌЕ ЗАШТЕДИТЕ РУЧЕК

За секој вид на прегорена храна има реше

Кујнските „инциденти“ не се ретки… На сите ни се случило ручекот да изгори , супата да зоврие… Сепак, советите кои ви ги донесоа Тајмс оф Индија докажуваат дека има излез дури и за такви ситуации. Имено, ова се начини на кои можете да заштедите речиси секое загорено јадење.

Исечете го изгорениот дел
Во случај кога одредено парче месо, зеленчук или некоја храна изгори за време на готвењето, едноставно исечете го тој дел. На овој начин можете да избегнете да го расипете целиот оброк.

Користете компири
Да, добро прочитавте. Во случај на изгорена храна, компирот може да го спаси денот бидејќи ги апсорбира мирисите и вкусовите на храната. Доколку сте го изгореле садот во кој некој јадел, можете да ги излупите и исечете компирите и потоа да ги додадете во тенџерето и нежно да ја динстате храната малку. После тоа, само извадете ги и фрлете ги компирите.

Додадете киселата состојка
Ако храната е малку изгорена, додадете ги киселите состојки и направете равантеје со вкус. Можете да изберете помеѓу сок од лимон, оцет, бело вино и црвено вино.

Користете кремасти производи
Во случај храната да е малку изгорена, можете да додадете млечни производи како крем путер, млеко.

Додадете сосови
Кога вашата храна на скара е изгорена, додадете сосови како сос од брусница што го покрива мирисот на изгореното и ја прави храната повкусна за јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *