ТАЈНАТА НА НАЈЗДРАВАТА ЗАПРШКА СЕ КРИЕ ВО 100 ГРАМА ОД ОВАА ХРАНА: СИГУРНО ДО СЕГА НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ ОВА

ТАЈНАТА НА НАЈЗДРАВАТА ЗАПРШКА СЕ КРИЕ ВО 100 ГРАМА ОД ОВАА ХРАНА: СИГУРНО ДО СЕГА НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ ОВА

Денес, запршка се подготвува главно за повеќето јадења.Домаќинките го користат традиционалниот метод, кој вклучува брашно, масло и пипер.

А, малкумина знаат дека може да се направи на поздрав начин.

Отсега секогаш ќе го правите вака.
Оваа храна е најдобрата замена за нездравото пржено брашно. Тоа е лесно сварлива мешунка, која содржи околу 330 калории и приближно 24 грама растителни протеини во 100 грама суво овошје.

Леќата не треба да се кисне со часови пред термичка обработка, како што е случајот со леблебијата или грашокот и потребни се само околу 15 минути за да се свари.

Што треба да се направи?
Исплакнете ја црвената леќа во ладна вода за да ги отстраните сите нечистотии и додадете ја во супата, гравот или друг сос 15 до 20 минути пред крајот на готвењето.

За време на термичката обработка, леќата ќе „испие“ добар дел од течноста во тенџерето и ќе се распадне, а со тоа ќе го згусне садот што го подготвувате.

Ако не ви се допаѓа ронливата текстура на зготвената леќа, потопете го блендерот во тенџере или префрлете го садот во блендер и блендирајте додека не добиете кремаста и густа течност.

Колку леќа се потребни за да се згусне садот?
Користете 100 грама сува црвена леќа на 500 ml до 1 l течност како вода или супа. Количината на леќата ќе варира во зависност од тоа што ќе ставите во супата или течноста и колку сакате да биде густа.

Леќата целосно ќе се распадне и нема да ја почувствувате во садовите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *