РАВАНИЈА по рецептот на БАБА МИ: Сите ќе ви побараат РЕПЕТЕ

РАВАНИЈА по рецептот на БАБА МИ: Сите ќе ви побараат РЕПЕТЕ

Подготовката е едноставна и брза, слободно пробајте и споделете го искуството.

Сосотојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици шеќер
  • 1 ванила
  • 8 лажици гриз
  • 4 лажици брашно
  • 1 прашок за печиво
  • Корка од еден лимон

Шербет:

  • 600 грама шеќер
  • 600 ml вода
  • сок од еден лимон

Подготовка:

Изматете ги жолчките со шеќерот и ванилата, додајте го измешаното брашно со гризот, прашокот за печиво и изренданата корка од лимон. Изматете ги белките па додајте ги на претходната смеса. Тавчето за печење намачкајте го со путер, посипете го со брашно и во него ставете ја смесата за раванија. Печете на 200 степени 20 минути. Раванијата полејте ја со сварениот шербет. Изладена раванија – топол шербет.

На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *