ЛИМОНАДАТА СО КУРКУМА ПОДОБРО ЛЕКУВА ДЕПРЕСИЈА ОД АНТИДЕПРЕСИВИТЕ!

Утврдено е дека лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите лековити вредности. Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства.

Овој корен лечи депресија, го намалува холестеролот. Списокот е долг, но вреди да се споменат и други придобивки како што се неговата способност за лекување на рак на кожата, Алцхајмерова болест и други состојби како што се артритис, металоиди, жолтица, дијареа, жолчен меур и болки во стомакот.
Куркума за третман на депресија

Постојат многу начини и лекови кои можете да ги користите за лекување на депресија, а најпознатиот од нив е антидепресивот Прозак. Тажната работа во користењето на било кој тип на лекови за депресија се ужасните несакани ефекти кои доаѓаат со нивната употреба, како што се отежнато дишење, самоубиствени мисли или најлошото – стомачно крварење.
Едно големо откритие докажа дека куркумата може да излечи лице со тешка депресија без да мора да се справи со никакви несакани ефекти. Куркумата ја лекува депресијата со посебна состојка наречена куркумин и се покажа дека е поефикасна од флуоксетинот содржан во Прозак.

Како да направите лимонада од куркума
Постојат различни начини на кои можете да направите лимонада од куркума, а ние го избравме најефективниот и наједноставниот начин.

 • Рецепт за 4 лица
 • 4 чаши ладна вода.
 • 2 лажици свежо рендано или куркума во прав
 • 4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевиа ако избегнувате шеќер
 • 1 лимон или лимета
 • еден сок од портокал (по избор)
 • Измешајте ги сите состојки во сад, измешајте и послужете со парчиња лимон.
  Придобивките од куркумата

  Содржи природни антиинфламаторни, антиоксидантни и антивирусни својства. Тоа е силен имунолошки засилувач кој ќе ја подобри апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи
  Се користи во многу рецепти за детоксикација бидејќи ги апсорбира хранливите материи и ги намалува калориите
  Може да се конзумира секојдневно и одлично оди со секаков вид на храна
  Исто така, добрата страна на овој рецепт е фактот што не треба да трошите многу пари на лекови, а можете да го подготвите дома. Состојките за овој совршен пијалок можете да ги купите насекаде, но внимавајте да не го изложувате на високи температури бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослаби.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *