ДОМАШЕН ЛЕК ШТО ЌЕ ВЕ ПРЕРОДИ: Најмоќниот антибиотик во светот што дури и лекарите не можат да го објаснат!

ДОМАШЕН ЛЕК ШТО ЌЕ ВЕ ПРЕРОДИ: Најмоќниот антибиотик во светот што дури и лекарите не можат да го објаснат!
Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми.

Во моментов, куркумата е една од најчесто користените зачини во светот. Луѓето најмногу го користат во кујната поради неговиот уникатен вкус, но се користи во алтернативната медицина со векови. Исто така, нејзината боја е уникатна.
Луѓето најчесто го користат за варење, рани, стомачни проблеми, мали исеченици и повреди на мускулите.

Бројни научни студии ги потврдија придобивките што ги има куркумата за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение наречено куркумин, кое може да го намали воспалението, но и да излечи многу дигестивни проблеми.
Исто така, ја штити ДНК. Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антиинфламаторни својства можат да ни помогнат да лекуваме состојби како што е артрозата.
Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне во лекување на проблеми со црниот дроб, проблеми со дишењето, автоимуни нарушувања и невролошки проблеми.

Содржи соединение наречено турмерон, кое исто така може да послужи како природен лек против Алцхајмеровата болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.
Еве како да ја направите оваа моќна мешавина:
Состојки: 1 лажица куркума во прав, 100 гр мед. Измешајте ги состојките во стаклена тегла.
Земете лажичка од оваа смеса секој час ако сте настинати. Следниот ден, земете лажичка на секои 2 часа. Земете ја дозата 3 пати на ден следниот ден.

Никогаш не ја проголтајте смесата веднаш, оставете ја полека да се стопи во устата.
Може да ставате лажичка од оваа смеса секој ден во чајот за оптимални резултати!
Оваа комбинација може да помогне во борбата против многу бактерии, и ќе ги зачува добрите бактерии во цревата.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *