Традиционален ТУРСКИ појадок: Направете пица на поинаков и ПОВКУСЕН начин

Традиционален ТУРСКИ појадок: Направете пица на поинаков и ПОВКУСЕН начин.Многу познат вкус на поинаков начин.

Киселото тесто, кое е меко и исполнето со разни филови, ќе ви стане едно од омилените јадења ако го пробате барем еднаш.
Состојки:

 • 400 мл млеко,
 • 100 мл масло,
 • една лажица шеќер,
 • една лажица сол,
 • десет грама сув квасец,
 • две цели јајца,
 • 850 + 50 гр меко брашно.
 • Полнење:
  Можете сами да ги комбинирате филовите и да креирате свои. Во оваа треба да ставите 250гр ситно сирење со јајце и да го изматите, а преку гауда со кечап, шунка, месо…

  Можете да ставите што сакате за да ги соедините состојките кога е тестото во прашање.

  Подготовка:
  Во 150-200 мл топло млеко измешајте шеќер, квасец и лажичка брашно.Оставете го квасецот да делува и почнете да ги подготвувате останатите состојки.

  Во сад ставете 400 гр брашно, посолете и измешајте. Потоа додадете го преостанатото млеко и речиси целото масло, едно јајце и белките, оставајќи ги жолчките да се премачкаат.

  Тестото да не се залепи за раце замесете го со 850 гр брашно.Замесете тесто со остатокот од маслото и оставете го да нарасне на топло место еден час.Подоцна повторно замесете тесто и поделете го на еднакви делови, во овој случај поделете го на осум дела.
  Обликувајте топчиња и оставете да одмори уште десет минути.

  Истегнете ја секоја топка нагоре и надолу.
  На крајот направете шилеста форма и свиткајте ги рабовите навнатре и потоа наполнете со фил.
  Се остава да отстои уште 30 минути, па се премачкува со жолчка и се става во рерна на 200 степени.

  Печете 20 минути, додека убаво не поруменат рабовите.Пријатно.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *