БРЗ РЕЦЕПТ ЗА ПИТА СИРЕЊЕ ОД ТАВА: НИКОГАШ НЕ СТЕ ЈАДЕЛЕ НЕШТО ПОВКУСНО

БРЗ РЕЦЕПТ ЗА ПИТА СИРЕЊЕ ОД ТАВА: НИКОГАШ НЕ СТЕ ЈАДЕЛЕ НЕШТО ПОВКУСНО

Кога немате многу време, а семејството е гладно, се што ви треба е брзо и вкусно јадење кое ќе ги засити сите.

Брзата пита од тавата е едноставен и вкусен појадок кој ќе ве воодушеви. Исто така е одлично решение за ужина или дел од друг оброк во текот на денот.

Рецептот е многу лесен, па дури и почетниците во кујната можат да го подготват.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 лажичка сол
  • 250 мл млеко
  • 200 гр младо сирење
  • 150 гр брашно
  • путер

Подготовка:
Јајцата се матат, па се додаваат сол, млекото и сирењето. Кога сè добро ќе измешате, додадете го брашното и соединете се.

Исечете коцка путер и ставете ја на загреана тава.

Кога путерот ќе се растопи, истурете ја смесата што ја подготвивте. Намалете ја топлината, затворете ја тавата со капак и оставете да се пржи околу осум минути.

Направете го истото со другата страна.

Кога питата е готова, исечете ја на триаголници и послужете.
Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *