АКО ВИ СЕ СЛУЧУВААТ ЛОШИ РАБОТИ, ИСЧИСТЕТЕ ЈА КУЌАТА ОД НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА: Направете го тоа со помош на овие 7 НАЧИНИ

АКО ВИ СЕ СЛУЧУВААТ ЛОШИ РАБОТИ, ИСЧИСТЕТЕ ЈА КУЌАТА ОД НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА: Направете го тоа со помош на овие 7 НАЧИНИ

Постојат неколку методи за да откриете дали има негативна енергија во вашата куќа, но онаа со оцет, вода и кујнска сол е многу ефикасна.

За овој метод ќе ви требаат: чаша, две лажици сол, две лажици вода и неколку капки оцет. Во чаша ставете две лажици кујнска сол, а потоа внимателно истурете оцетна киселина по ѕидовите на чашата, па додајте вода. Добиениот коктел го оставаме еден ден.

По еден ден, анализираме: површината на течноста е покриена со меурчиња или се формира мувла – куќата е полна со негативна енергија.

7 начини да ја ослободите куќата од негативна енергија:

Чистење
Доволно чудно, но кога ќе се ослободите од прашина и нечистотија, го чистите и вашиот дом од лоша енергија. За да го подобрите ефектот на општото чистење, треба да си кажете во главата „сега ќе се ослободиме од негативната аура“ и да го преуредите мебелот.

Ослободете се од ѓубрето
Ослободете се од се што е излишно. Работите држат енергија, а старите работи исто така спречуваат куќата да биде исполнета со свежа енергија. Акумулацијата на непотребни, скршени и стари, можеби дури и слатки работи, предизвикува стагнација на енергија, а тоа се рефлектира во вашиот живот: рутина, недостаток на бодрост, сила, меланхолија и тага. Со фрлање на непотребните работи ќе се ослободите од негативната енергија.

Морска сол
Истурете сол во контејнери и ставете ги во спалната соба, на плакари, полици, на сите отворени површини. Менувајте ја солта на секои 60 дена.

Исчистете ја куќата со морска сол така што ќе ставите неколку лажици морска сол во кофа со вода. Избришете ја куќата со оваа течност.

Морската сол добро ја чисти човечката аура и е корисна за процедури за релаксација. Може да се капете со морска сол, доволни се 1-2 шаки. И по туширањето со солен сапун, ја измивате не само прашината и нечистотијата, туку и сета негативност што сте успеале да ја акумулирате во текот на денот.

Чистење на просторот со звук
Што е звук? Тоа е вибрација што можеме да ја почувствуваме. Се верува дека гласните звуци можат да ги отстранат негативните вибрации. Ако се сомневате, запомнете ја вашата внатрешна состојба кога ќе го слушнете звукот на ѕвончето или аплаузот во салата. Се полниме, а воздухот се чини дека сече – таква е моќта на звукот.

За енергично да ја исчистите просторијата, шетајте низ просторијата, гласно плескајќи со рацете, правејќи неколку плескања по ред по аглите, движејќи се од врвот до дното. По овој ритуал мора да се мијат рацете.

Исто така е добро да се стави ѕвонче на влезната врата, ѕвонче кое ќе ви ги радува ушите, па секогаш кога некој ќе ја отвори вратата, ќе го слушате тој прекрасен звук.

Чистење на просторот со арома и етерични масла

Подолу ќе ги опишеме својствата на различни масла.

Портокал – се користи поради недостаток на енергија. Тоа е антидепресив, го подобрува сетилото за мирис и помага да се зголеми самодовербата. Промовира перцепција на позитивни информации, ја чисти енергијата. Етеричното масло од портокал е заслужно за способноста да привлече материјално богатство и да ја направи личноста поуспешна.

Босилек – ги ублажува комплексите, ја зголемува самодовербата, може да го спречи влијанието на луѓето и предметите што ви цицаат енергија, дава сила, ја елиминира психозата, анксиозноста, помага да се елиминира заморот.

Лаванда – ова масло помага да се опуштите и помага да се врати интегритетот на човечкото енергетско поле, промовира брзо физичко закрепнување. Лавандата се смета за еден вид амајлија против злосторниците и сите темни ентитети, лоша, ја намалува агресијата и зависта.

Рузмаринот е многу јако масло. Сепак, треба да се користи внимателно, бидејќи е контраиндициран кај луѓе со хипертензија. Тоа помага да се избега од депресивни состојби и го буди интересот за животот, ја зголемува енергетската заштита, а во комбинација со маслото од смрека се претвора во моќен амајлија.

Мајчина душица или мајчина душица – го промовира развојот на решителност, помага да се справите со пороците, но и покрај фактот што ја подобрува способноста на аурата да се спротивстави на надворешните негативни влијанија, таа е контраиндицирана кај луѓе кои страдаат од хипертензија.

Лимон – помага да се расположи, ја ублажува летаргијата, му овозможува на човекот да се чувствува подобро, а исто така помага да се прифатат трагични околности и загуби.

Внатрешни цвеќиња
Цветовите во затворен простор помагаат да се подобри обновувањето на енергијата, да се пополни позитивното и кислородот. Тие се способни да го апсорбираат негативното и да генерираат позитивна аура, слична на процесот на фотосинтеза, кој произведува кислород.

Слики
Тоа се некакви енергетски спроводници, тие не акумулираат енергија и не ја зрачат. Затоа мора да бидете многу внимателни во уредувањето на станот, имајќи ја предвид не само естетиката, туку и енергијата.

Свеќи и чистење на просторот
Огнот е одличен начин да се трансформира енергијата од негативна во позитивна. Ова е причината зошто запалените свеќи се користат во многу религиозни церемонии. Восочните свеќи најдобро го чистат просторот, но може да се користат и ароматични свеќи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *