Кај ЧИЧАКОТ се е лековито: Корен, лисја и семиња – А еве како се користат

Судејќи според лопатката, не секоја трева е неупотреблива. Оваа ливадска „убавица“ сака да ги закачува куките за се што е во нејзина близина, а многу е ценета во традиционалната медицина.

Кај ЧИЧАКОТ, секој дел, корен, лист и семе е лековит. Двегодишните корени се собираат во пролет и есен, листовите додека се млади, а семките додека созреваат.
Коренот на лопатката делува против токсините, го поттикнува излачувањето на урината и потта и ја чисти крвта. Се користи и за лекување на полово преносливи болести, секаков вид на чирови, гихт и застарени ревматски заболувања. Во традиционалната медицина гнојните рани се мачкале со смесата добиена од исушениот корен на мелената лопатка во прав, измешана со маслиново масло, пишува Вечерње новости.

Ревматизмот го ублажува напитокот од една лажица ситно сечкани корени и листови варени во 0,5 литри вода пет минути. Откако ќе го оставите покриено 10 до 15 минути, а потоа ќе го процедите, напивката се пие наутро и навечер со две лажици.
Ова растение е делотворно и за ќелавост, чајот од коренот добро го трие скалпот, а секој втор ден го мачка со масло од лопатка. Ова го стимулира растот на косата. Чајот се приготвува така што во литар вода се вари една лажица сечкан корен од лопатка. За опаѓање на косата, овој чај се меша во иста пропорција со јаболков оцет.

Се препорачува маст од корен од бурдо за изгорена кожа, чиреви, рани и лишаи.
Се добиваат кога коренот ќе се исчисти и измие, се сече на парчиња и се исцеди за да се добие што повеќе сок.

Се меша со несолена, измиена и исцедена со газа свинска маст во пропорција што ќе резултира со густа кашеста маса. Маснотиите се чуваат во фрижидер, во керамички сад (никогаш во метален) и добро затворени. Се нанесува на проблематична кожа неколку пати на ден.

Младите листови од ЧИЧАКОТ се користат за воспаление на желудникот и надуеност, како и за осип, чиреви, гнојни рани и рани во устата. Напитокот се препорачува за плакнење на усната шуплина, по една шолја наутро и навечер. Се подготвува така што 10 гр суви листови се варат во литар зовриена вода пет минути.
Семките имаат посилно дејство од коренот и листовите, особено се ефективни за правење масло од чичак кое се користи против првут и опаѓање на косата. Се приготвува така што во шише се прелива грст суви и мелени семки, се прелива со 2 лажици алкохол (90%) и се остава да отстои 14 дена.

Потоа додадете 3 dl маслиново масло и оставете го повторно четири недели на топло место со повремено тресење. За да испари алкохолот, шишето не се затвора со затворач туку со газа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *