ЗОВРИЈАЈТЕ ВОДА СО ЛУШПИ ОД ОРЕВ: Тоа што ќе се случи ќе ве ЗАЧУДИ

ЗОВРИЈАЈТЕ ВОДА СО ЛУШПИ ОД ОРЕВ: Тоа што ќе се случи ќе ве ЗАЧУДИ

Оревите се многу здрави и добро е редовно да ги јадете. Се разбира, во разумни количини

Тоа е хранлива закуска која обезбедува витамини од групата Б и високи количини на магнезиум, калиум и фосфор. Тие можат да се користат на многу начини во различни јадења. Дали некогаш сте слушнале за ставање ореви во топла вода? Ќе ви се допадне овој лајфхак.

Можеби сте слушнале дека само натопете јадро од орев во топла вода. Ова ќе го олесни отстранувањето на горчливата кожа. Тој е здрав и содржи многу вредни витамини и микроелементи, но многу луѓе се жалат на неговиот вкус и претпочитаат да го лупат. Трикот, сепак, е да ги прелиете со зовриена вода сите ореви во нивните лушпи.

Можете да подготвите средство за плакнење за коса од лушпи од ореви. Има ефект на затемнување, па затоа ќе биде совршен за кафеава коса. Интересен ефект можеме да добиеме и на црвената коса. Подготвувањето на оваа смеса не е тешко, само прелијте ги лушпите од орев со топла вода и почекајте да се излади.

Но, тоа не е се. Дали знаете што се случува кога ќе ги прелиете цели ореви со врела вода? По околу половина час можете лесно да ги одделите со нож. Само повлечете го врвот до местото каде што лушпата се спојува на врвот. За ова не ви треба сила. Наскоро оревот сам ќе се отвори.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *