КИФЛИЧКИ СО СИРЕЊЕ БЕЗ МАРГАРИН:РЕЦЕПТ ОД БАБА, идеален е за мрачните ЕСЕНСКИ ДЕНОВИ!

КИФЛИЧКИ СО СИРЕЊЕ БЕЗ МАРГАРИН:РЕЦЕПТ ОД БАБА, идеален е за мрачните ЕСЕНСКИ ДЕНОВИ!

Растворете го квасецот во малку топло млеко со лажица шеќер

Неопходно е:

  • 800 гр. брашно 400 мл
  • млеко 1/2 шолја
  • масло 200 гр
  • сирење
  • малку сол
  • 1 лажица шеќер
  • 4 јајца
  • 1 коцка квасец

Подготовка:
Растворете го квасецот во малку топло млеко со лажица шеќер. Во него додадете 3 цели јајца и малку изматете ги со жица.

Додадете го остатокот од млекото, па половина од брашното и малку сол. Малку се меша, се додава маслото и остатокот од брашното и се замесува средно тврдо тесто.

Покријте и оставете го на топло место тестото да одмори и малку да нарасне. Преработете двапати кога ќе порасне.

Кога ќе нарасне по втор пат, развлечете го тестото што потенко на работната површина и поделете го на 3 дела и исечете триаголници. Скршете го сирењето и додадете ги белките, па со него наполнете ги триаголниците и завиткајте ги во кифлички.

Премачкајте ги со жолчка во која сте додале малку масло.

Посипете со сусам. Покријте со фолија да нарасне 10 минути и печете на 180 степени C 20 минути. убаво да порумени..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *