ДР-НЕСТОРОВИЌ ТВРДИ ДЕКА БАБАТА ГО СОВЕТУВУВАЛА ОВА ДА ГО ЈАДИ СЕКОЈ ДЕН: Кога ќе слушнете ЗОШТО, НЕМА ДА ВИ БИДЕТЕ СЕЕДНО

ДР-НЕСТОРОВИЌ ТВРДИ ДЕКА БАБАТА ГО СОВЕТУВУВАЛА ОВА ДА ГО ЈАДИ СЕКОЈ ДЕН: Кога ќе слушнете ЗОШТО, НЕМА ДА ВИ БИДЕТЕ СЕЕДНО

Докторот Бранимир Несторовиќ за време на гостувањето во Утринската програма на ТВ Хепи откри дека го одржува здравјето применувајќи го рецептот на неговата баба.

Таа ми рече: „Секое утро, штом станеш, пиј нешто слатко, пиј кафе, па ракија“.

Таа објасни дека се зема слатко за да се соберат сите бактерии околу слаткото, кафето за да се затемнат бактериите, за да не можат да избегаат во темница, а потоа се затемнуваат со ракија – рече д-р Несторовиќ .

Да потсетиме, Несторовиќ претходно и даваше совети на јавноста да одржува добра линија.

„Телото сака да бидеме дебели. Имаме милион начини да акумулираме масти, а ниту еден ефикасен начин да се ослободиме од нив. Затоа е толку тешко да се држите диета и постојано сте гладни, незадоволни и депресивни. Многу малку се зборува за тоа. Природата ја фаворизира дебелината. Имаме докази дека оние кои се дебели се многу повитални“, вели проф. д-р.

Тој наведува дека пред неколку месеци бил објавен научен труд во кој ја испитувале смртноста на пациентите кои биле оперирани и дека се покажало дека умерено дебели луѓе умираат двапати помалку по голема операција на срцето отколку слабите луѓе, „бидејќи природата предвидела дека би биле малку дебели поради терморегулација, за да одржуваме добра тежина “.

„Ако навистина сакате да ги избегнете штетните ефекти на дебелината, тоа е навистина лесно, прво не консумирајте премногу калории. Треба да внесувате квалитетни калории, протеински појадок, што е можно повеќе овошје и зеленчук, строгата диета е многу тешко.

Ова сакам да им го кажувам на студентите во книгата на Воки Костиќ „Како се изедов“ и тој раскажува како ја напишал музиката за филмот „Кој пее таму“, па лекарите му забраниле да јаде сè – не може да се јаде масно, не можеш да јадеш вака, не можеш така да се смееш, а тој седи на клавир со денови и чука на тоа клавир и главно излегуваат погребни маршеви во континуитет и конечно еден ден му пукне филмот и јаде јагнешко со компири и ја пишува целата музика за филмот, објаснува докторката.

Според него, гладувањето предизвикува депресија и многу е тешко да се избегне храна, но има алтернативи, а една од наједноставните и најефикасните е хроно диетата.

„А тоа е нормална исхрана во текот на денот, ништо по 6 навечер, само вода или само незасладен чај. Последниве години многу е популарен тој дводневен пост кој е наш пост во православието.

Дводневниот пост се состои од земање 500 калории два пати неделно. Ако се знае дека на човек му требаат приближно 2000 калории за нормално функционирање, тоа е сосема елементарно.

Овесна каша, неколку овошја, поделени двапати. Најважно е да го избегнете ефектот на гладување, каде што копнеете по храна, сонувате за храна и наеднаш пукате и го празните фрижидерот, се прејадувате“, советува Несторовиќ и додава дека на денот кога гладувате, имунитетот системот доживува неверојатна стимулација.

„Научно е докажано дека кога јадете нешто, телото ослободува допамин и тоа не прави задоволни. Проблемот со луѓето кои се дебели е што земаат поголеми количини на храна што доведува до прекумерна стимулација на желудникот, потоа допаминот се лачи се помалку и тие мора да јадат повеќе и повеќе за да го доживеат тоа задоволство.

Тој ефект постојано се намалува и мораат да јадат се повеќе и повеќе. А во мозокот се создава сè помалку допамин, престанува да се лачи и хормонот лептин, таканаречениот хормон на ситост, и тие веќе не се чувствуваат задоволни после јадење и повторно се гладни.

„Затоа не е лошо да се земаат житарки на крајот од оброкот, бидејќи научно е докажано постоењето на хормонот ирисин, бидејќи токму житарките предизвикуваат синтеза на тој хормон кој го нормализира инсулинот, затоа што сме гладни. поради зголеменото ниво на инсулин, па не е лошо на крајот од оброкот да испиете чаша црвено вино и да земете интегрални житарки“, заклучува д-р Несторовиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *