ОРИГИНАЛ ТЕСТО ЗА АМЕРИКАНСКИ ПАЛАЧИНКИ:МЕКИ КАКО ДУША СЕ ТОПАТ ВО УСТА

ОРИГИНАЛ ТЕСТО ЗА АМЕРИКАНСКИ ПАЛАЧИНКИ:МЕКИ КАКО ДУША СЕ ТОПАТ ВО УСТА

Тавата мора да биде топла

Состојки:

  • 2 чаши (од 2 dl) млеко
  • 1/2 чаша јогурт
  • 1/2 чаша масло
  • 1/2 чаша шеќер
  • 2,5 чаши брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 1 прстофат сол
  • 2 големи јајца

    Подготовка:

Посебно изматете ги белките со шеќерот додека не се стегнат, потоа додадете ги жолчките, па сите течни состојки, па со миксер се матат уште малку, па се додава брашното, прашокот за пециво, солта и се матат уште малку со миксер. најмалата брзина, за смесата да нема грутчиња…

Тавата мора да биде топла, штом ја ставите првата палачинка намалете ја температурата на половина. Свртете ја палачинката кога ќе почнат да се појавуваат меурчиња.

За почетници, подобро е да се пече по една палачинка, а оние кои се малку поумешни можат да прават три одеднаш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *