ОВИЕ ГРЕШКИ ДОМАЌИНКИТЕ ГИ ПРАВАТ КОГА ПЕРАТ КРПИ: Само ВАКА ќе бидат МЕКИ и МИРИЗЛИВИ

ОВИЕ ГРЕШКИ ДОМАЌИНКИТЕ ГИ ПРАВАТ КОГА ПЕРАТ КРПИ: Само ВАКА ќе бидат МЕКИ и МИРИЗЛИВИ

Ова ќе обезбеди вашите крпи да бидат секогаш меки и миризливи.

Овие седум грешки често ги правите при перење крпи, но можете многу лесно да ги поправите.

Перете ги крпите само со ладна вода
Миењето со ладна вода е еколошки одговорно, но барем еднаш месечно обидете се да ги перете крпите на повисока температура, особено ако користите детергент кој е помалку ефикасен. Топлата вода ќе помогне да се разбие преостанатата нечистотија.

Избор на несоодветен детергент
Користиме крпи за да ги избришеме најинтимните делови од нашето тело, за да можат да ги задржат нашите бактерии и телесни мириси. Треба да имате добар детергент за да ја отстраните целата нечистотија. Кога избирате детергент, секогаш проверувајте ја етикетата за да бидете сигурни дека вашиот детергент има неколку ензими во списокот со состојки. На овој начин крпите полесно ќе се мијат во вода.

Употреба на омекнувач
Додавањето омекнувач во циклусот на плакнење ќе ја зароби нечистотијата во влакната. Ако ги измиете крпите вака , тие ќе останат валкани, нема да излезат чисти, но ниту ќе бидат меки и миризливи. Се согласуваме, користењето омекнувач прави крпите да мирисаат убаво, но тоа трае само кратко. Крпите ќе заробат нечистотија и бактерии кои ќе доведат до непријатни мириси кога ќе се навлажни. Едноставно користете една чаша алкохол за триење во циклусот на плакнење.

Измијте ги крпите исклучиво со тврда вода
Користењето премногу детергент и пешкирите за перење во вода со поголема содржина на минерали може да ги остави вашите крпи валкани и вкочанети. Наш совет е да ја намалите количината на детергент и да додадете регенератор за вода. На крајот, додадете алкохол за триење во циклусот на плакнење.

Не сте ја исчистиле машината за перење
Оваа формула е многу едноставна – чиста машина = чиста алишта. Редовното чистење на машината за перење ги намалува шансите за повторно таложење на нечистотијата на крпите, па затоа би било идеално ако ја перете машината за перење барем еднаш месечно.

Не ја средувате облеката пред перење
Ако фрлите бел пешкир со црвена маица или фустан, постојат огромни шанси пешкирот да ја собере бојата ослободена во водата. Никогаш не преоптоварувајте ја машината за перење. Кога ќе дојде време да ги миете крпите, подредете ги по слична или иста нијанса на боја. Никогаш не мијте ги крпите од микрофибер со памучни ткаенини. Микровлакна привлекуваат влакненца што може да ги затемни боите.

Користете премногу козметика
Ако забележите сиви дамки и нечистотија на вашиот пешкир, сапун или гел за туширање може да бидат виновниците. Одредени природни сапуни реагираат со минералите во водата и оставаат дамки на ткаенината. За да се ослободите од нив, направете мешавина од вода и детергент и втријте ја во дамките.

Оставете ја смесата да отстои најмалку 15 минути, а потоа треба да ги измиете крпите во топла вода. За да спречите повторно појавување на дамки, едноставно сменете го сапунот што го користите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *