ОВА Е НАЈОПАСНОТО ПАРЧЕ ПИЛЕШКО КОЕ СИТЕ ГО ЈАДАТ: Нутриционистката Бранка откри зошто е ОПАСНО

ОВА Е НАЈОПАСНОТО ПАРЧЕ ПИЛЕШКО КОЕ СИТЕ ГО ЈАДАТ: Нутриционистката Бранка откри зошто е ОПАСНО

Нутриционистката Бранка Митровиќ еднаш детално објасни кои делови не треба да се јадат

Секој сака да јаде пилешко, но ретко кој обрнува внимание на тоа како изгледа кога го купува.Има делови кои не се многу здрави, а многумина не знаат да го препознаат.

Сите се сеќаваат на нејзините зборови.
Всушност, ова не е проблем бидејќи практично целото пилешко на продажба е бројлери. Сепак, нутриционистот Бранка нуди неколку совети како да препознаете пилешко бројлери од домашно пилешко.

Сите знаеме дека домашното пилешко има жолта боја, додека кожата на пилешкото бројлери обично е белузлава. Меѓутоа, денес не можете да се потпрете ниту на тоа, бидејќи продавачите често го бојат пилешкото жолто со прехранбени бои.

Исто така, разликата е забележлива при термичка обработка на самото пилешко – пилешкото бројлер ќе испушта многу повеќе течност и маснотии и ќе биде многу потешко во споредба со пилешкото од природно одгледување – објаснува за „Жена“ нутриционистката Бранка Мирковиќ, додавајќи дека во денешно време. а „природно одгледаното пиле“ има практично исто количество хормони и антибиотици и речиси и да нема разлика.

Потврдото месо има помалку естроген (женски хормон) и повеќе тестостерон (машки хормон) и обратно, помекото месо има повеќе естроген. Меѓутоа, тие разлики во процентите на хормоните се занемарливи и секако предизвикуваат штета – додава таа.

Какви вакцини добиваат кокошките бројлери?
Бидејќи бројлерите се колат на возраст од само неколку недели, како што веќе рековме, тие немаат време да го развијат својот имунолошки систем. Затоа се вакцинираат против бројни болести пред колење – меѓу другото, против патогени како салмонела, која може да се пренесе преку јајца од кокошки на кокошки, но и против Њукасл-овата болест, честа болест на птиците што се пренесува на луѓето, бронхитис, пневмовирус и болести на Марек. Тие ги примаат вакцините или преку спреј или преку вода.

Последиците од ваквиот начин на одгледување кокошки се повеќе од видливи.

Сигурно забележавте дека денешните млади жени речиси немаат половина, мажите добиваат женствени облини, дури и бебињата и мажите имаат целулит – сето тоа е последица на хормоните од храната.

Покрај тоа, случаите на алергии постојано се зголемуваат, како и отпорноста на антибиотици. Поради зголемениот внес на антибиотици преку храната, многу повеќе луѓе страдаат од дигестивни проблеми – изјавила Бранка Митровиќ за Жена.

А најопасниот дел од пилешкото, открива Зени, се всушност отпадоците, особено црниот дроб , што има смисла кога ќе се има на ум дека ги обработува сите тие моќни антибиотици и хормони

Како резултат на тоа, во широк круг треба да се избегнуваат сите месни производи како паштета, салама, колбаси, пилешки виршли и слични работи, бидејќи во нив завршува пилешкиот отпад – вели Бранка Митровиќ .

Единствениот случај кога можеш да бидеш целосно сигурен во квалитетот е кога лично го познаваш одгледувачот и знаеш како работи. Се друго е ризично. Можам само да кажам дека и дозволувам на внуката да јаде пилешко еднаш неделно, и тоа само кога ќе инсистира – изјави на крајот Бранка за Жена.

Па, како да изберете пилешко? Според Бранка Митровиќ, најголема е веројатноста дека дефинитивно ќе завршите со месо полно со хормони и антибиотици, без разлика колку ќе изберете.

Единствениот случај кога можеш да бидеш целосно сигурен во квалитетот е кога лично го познаваш одгледувачот и знаеш како работи. Се друго е ризично.

Можам само да кажам дека и дозволувам на внуката да јаде пилешко еднаш неделно, и тоа само кога ќе инсистира – додала на крајот Бранка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *