ПРОФЕСИОНАЛНИ ГОВАЧИ ОТКРИЛЕ КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ СОВРШЕНО печено свинско: Мора да додадете 1 состојка, а еве КОГА

ПРОФЕСИОНАЛНИ ГОВАЧИ ОТКРИЛЕ КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ СОВРШЕНО печено свинско: Мора да додадете 1 состојка, а еве КОГА

Сезоната на гозби започна, а многу домаќини колат свиња или јагне.Полека почнаа празниците, а знаеме дека печењето е едно од омилените јадења на празничната трпеза.

Професионални готвачи открија како вашата торта да изгледа како ресторан.
Овој рецепт ќе го паметат сите домаќинки.

Вкусното свинско месо е едно од омилените празнични јадења, но многумина се борат да постигнат сочно месо во комбинација со совршено крцкава кора. За да ги израдувате вашите најблиски со највкусното свинско месо оваа година , во продолжение ви претставуваме испробан рецепт, како и три стручни совети за совршено печење.

Во продолжение ви претставуваме испробан рецепт за најдоброто новогодишно свинско печење за кое вашето семејство и гостите ќе зборуваат до следната Нова година.

Состојки:

  •  1 кг свинско месо
  •  Сол
  •  свинска маст
  •  пиво
  • кромид
  •  лук
  • Ловоров лист

Постапка:
Избришете го месото со кујнска крпа од сите страни, добро посолете го и оставете го да отстои преку ноќ. Пред печењето, извадете го месото од фрижидер, повторно извалкајте го за да се отстрани вишокот на влага и оставете го да „одмори“ најмалку еден час за да достигне собна температура.

Загрејте ја рерната на 220°C. Исечете ја кожата со нож длабоко околу три милиметри на неколку места за да може маснотијата да избега низ површината. На тој начин кожата ќе биде совршено крцкава.

Месото се пече непокриено 15-20 минути да порумени. Повторно премачкајте го месото со свинска маст, покријте го со малку вода и вратете го во рерна покриено. Печете околу еден час по килограм месо, на температура од 180-200°C, во зависност од јачината на вашата рерна.

Ако сакате да му дадете вкус на печеното, додадете исечен кромид, ловоров лист и неколку чешниња лук. Проверете го месото на секои половина час до 45 минути и додадете дополнителна вода доколку е потребно. Наводнете ја кожата со ослободената маснотија, за да не се исуши.

Кон крајот на печењето, по желба, еднаш до два пати прелијте го со пиво, што ќе ви даде поинтензивна боја, а во последните десет минути повторно расклопете го месото за да се зарумени кората. Неговата внатрешност ќе остане сочна и мека поради печењето во покриен сад.

Извадете го месото и оставете го на топло. Почекајте да се излади доволно за да можете да го исечете, а преостанатата маснотија искористете ја за да зачинете просо, ориз или на него да испечете компири.

Според Serious Eats, професионалните готвачи истакнуваат дека е важно свинското месо да се посоли вечерта пред да се пече на скара и да се остави во фрижидер. Ако го направите тоа веднаш пред сечењето, кората нема да биде крцкава, а месото нема да биде доволно солено.

Друга работа што треба да направите е да го извадите месото од фрижидер пред да го печете и да го оставите да „одмори“ на собна температура околу еден час. За да бидете сигурни дека месото не е влажно, избришете го со крпа пред да го ставите во рерна.

Доколку сакате да постигнете совршено крцкава кора во комбинација со меко и сочно месо, експертите советуваат да ја исечете кожата со нож длабоко околу три милиметри за да може маснотијата да избега низ површината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *