ПИТУЛИЦИ БЕЗ БРАШНО:Отсега вака ќе ги спремате, а традиционалните ќе паднат во заборав

ПИТУЛИЦИ БЕЗ БРАШНО:Отсега вака ќе ги спремате, а традиционалните ќе паднат во заборав

Отсега така ќе ги јадете, а традиционалните ќе паднат во заборав

Сите сакаат да јадат питулици, но домаќинките никогаш не ги подготвиле без брашно.

Отсега така ќе ги јадете, а традиционалните ќе паднат во заборав.

Со овој нов начин на подготовка, овие грицкања ќе станат вашиот омилен појадок.

Се што ви треба освен тава, но не и храна, е волјата и тајната „љубов“…

Неопходно е:

  • 1 кг компири
  • 100 гр пармезан
  • 3 јајца
  • 20 гр магдонос
  • 2 чешниња лук
  • 80 гр презла
  • сол и црн пипер
  • 200 мл масло за пржење

Подготовка:
Компирите сварете ги и потоа изгмечете ги со лажица. Додадете презла, јајцата, пармезанот, издробениот лук, магдоносот, сол и бибер и сè убаво измешајте.

Намачкајте ги рацете со масло и обликувајте ги штипките. Пржете ги во тава од двете страни додека не поруменат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *