Овие три билки го намалуваат КРВНИОТ ПРИТИСОК: сварете чај кој ги зајакнува крвните садови и спречува кардиоваскуларни проблеми

Високиот крвен притисок е една од најчестите незаразни болести.
Овие три билки го намалуваат КРВНИОТ ПРИТИСОК: сварете чај кој ги зајакнува крвните садови и спречува кардиоваскуларни проблеми

Го зголемува ризикот од развој на сериозни кардиоваскуларни проблеми. Еве 3 билни чаеви кои можат да бидат дополнителна терапија за третман на висок крвен притисок

Се повеќе луѓе имаат проблем со висок крвен притисок, се проценува дека ова е најраспространетата незаразна болест во светот. За да биде проблемот уште полош, многу луѓе дури и не знаат дека го имаат бидејќи болеста речиси не дава никакви симптоми. Високиот крвен притисок, т.е. Под хипертензија се подразбира проток на крв низ артериите со создавање на голема сила или притисок на нивните внатрешни ѕидови. Оваа сила предизвикува оштетување на крвните садови и може да предизвика сериозни кардиоваскуларни заболувања и срцев удар.

Покрај срцевите напади, хипертензијата го зголемува ризикот од оштетување на бубрезите, оштетување на видот и деменција. Високиот крвен притисок бара медицински третман, промена на начинот на живот, а лековитите билки кои имаат корисен ефект врз крвните садови, како и оние кои го поттикнуваат излачувањето на урината, што го намалува волуменот на крв во циркулацијата, можат да помогнат во оваа состојба, која помага во нормализирање на високиот крвен притисок.
Избравме 3 најефикасни чаеви кои ќе ви помогнат при хипертензија:

Хибискус
Егзотичната билка хибискус има прекрасен цвет кој се суши за да се направи чај. Овој ароматичен пијалок има малку кисел вкус и е многу лековит. Поволно делува на срцето и крвните садови, го намалува притисокот, како и нивото на холестерол и триглицериди во крвотокот. Добар е и за лекување на разни бактериски инфекции.

Една лажица суви цветови хибискус прелијте со 200 мл зовриена вода. Покријте и оставете да отстои 30 минути. После тоа, процедете и пијте топло. Се препорачуваат најмногу 3 шолји дневно.

Цвет од глог со лист
Глогот е грмушка или ниско дрво со трнливи гранки. За лекување се берат и цвеќиња и листови кои особено благотворно делуваат на крвните садови и на јакнењето на срцевиот мускул. Цветот на глог со лист се користи уште од античко време за намалување на крвниот притисок.

Една кафена лажичка цветови и листови од глог прелијте со 200 мл зовриена вода. Покријте, оставете да отстои 10 минути. Процедете и пијте топло.

Бела имела
Расте како сферична, зимзелена грмушка, обично на друго дрво. Плодот е бобинка, прво зелена, а потоа бела, со лигава содржина. Во третманот се користи исушен цвет со лист. Белата имела содржи лектини, протеини, полипептиди, фенилпропани, лигнани, флавоноиди, биогени амини и полисахариди. Во народната медицина се користи за лекување на висок крвен притисок, ревматизам и како помошно средство во терапијата на тумори.

Една кафена лажичка сушена имела прелијте ја со 200мл ладна вода навечер, покријте ја и оставете ја преку ноќ. Се цеди наутро и се пие преку ден, во мали голтки. Терапијата со имела не треба да биде долга и задолжително се прави пауза. Пред употреба, неопходно е да се консултирате со лекар, фармацевт или фитотерапевт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *