ОВА Е ЕДИНСТВЕНО ЗДРАВО НЕШТО ДА СЕ ЈАДЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: Нема да имате „тежок стомак“ и ќе ве засити

ОВА Е ЕДИНСТВЕНО ЗДРАВО НЕШТО ДА СЕ ЈАДЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: Нема да имате „тежок стомак“ и ќе ве засити

Прекумерната тежина често е главната причина зошто се избегнува храна пред спиење, бидејќи често се поврзува со нездрава храна и лоша контрола.

Некои нутриционисти веруваат дека доцните оброци се директно поврзани со вишокот килограми. На некои луѓе навистина им е потребен доцен оброк, а има луѓе со дијабетес , ниско ниво на шеќер во крвта или луѓе кои се будат во текот на ноќта поради покачени нивоа на кортизол. Важно е да изберете хранлива закуска која е богата со протеини за да помогне во контролата на шеќерот во крвта и да обезбеди задоволство. Експертите советуваат таквите луѓе да го одвојат последниот оброк од времето кога ќе си легнат и да јадат најдоцна еден час пред спиење.

Еве неколку совети за тоа каква храна треба да јадете, ако апсолутно морате, пред да си легнете.

Јаткасти плодови
Според нутриционистот Трејси Локвуд Бекерман, татнежот на стомакот покажува дека ни се потребни калории и хранливи материи, па затоа е мудро да јадеме храна што ги нуди. Протеини, витамин Е, влакна, минерали, незаситени масни киселини…Сите овие се наоѓаат во оревите, а само една шака ореви содржи речиси двојно повеќе антиоксиданси од иста количина на кој било друг јаткасто овошје. Не треба да претерувате со оваа антиоксидантна бомба бидејќи и таа е калориска бомба, па престанете на време.

Банана
Освен што се вкусни, можат да ви помогнат и да заспиете побрзо. „Тие содржат калиум кој ги опушта мускулите, но и триптофан кој ќе ви го подобри расположението и ќе ви помогне да спиете добро“, додава Бекман. Банана со путер од кикирики е одлична комбинација пред спиење бидејќи всушност може да ви помогне да спиете подобро.

Овие две намирници не само што се совршен пар, туку и вистинско откровение во комбинација. Бананите се полни со калиум и магнезиум, кои ќе помогнат да се релаксираат мускулите, а кикириките содржат амино киселини кои се претвораат во серотонин во мозокот и го стимулираат производството на мелатонин. Кога се јаде во комбинација, јаглехидратите во бананите ќе ги направат амино киселините во путерот од кикирики подостапни за мозокот, подобрувајќи го квалитетот на сонот. Бекерман смета дека тоа е комбинација од соништата и ве советува да ја пробате.

Грчки јогурт со овошје
Ако не ви пречи да потрошите малку време на оброк, тогаш грчкиот јогурт со бадеми и бобинки е одличен избор бидејќи содржи и протеини и здрави масти и јаглехидрати, а таквата комбинација ќе се грижи за контролата на шеќерот во крвта, но и спречи да останеш буден ноќе.

Оризови колачиња со путер од кикирики
Нутриционистите се согласуваат дека тоа е одличен избор пред спиење бидејќи путерот од кикирики е полн со протеини и масти, а крекерите од ориз содржат јаглехидрати. Ова трио е идеално за одржување на шеќерот во крвта под контрола во текот на ноќта. Внимавајте да не јадете путер кој содржи додадени шеќери, пишува Ordinacija.hr.

Сува шитаке печурка
Да речеме дека ги немате во вашата кујна, но Бекерман смета дека тие се еден од најдобрите извори на витамин Д кој ќе ви помогне да спиете добро, а таквите печурки лесно се добиваат. „Витаминот Д игра важна улога во производството на мелатонин, кој ни е потребен за добро да спиеме“, додава тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *