Како да ги исчистите белите дробови од ОТРОВИ од загаден воздух и чад од тутун? 5 ЕВТИНИ методи кои докажано делуваат

Како да ги исчистите белите дробови од отрови од загаден воздух и чад од тутун? 5 евтини методи кои докажано делуваат

Дишењето на загадениот воздух, чадот од тутун и други надразнувачи може да ги оштетат белите дробови, па дури и да предизвикаат сериозни здравствени проблеми. За да биде целиот организам здрав, потребно е белите дробови да бидат во најдобра можна состојба, но некои надразнувачи едноставно е невозможно да се избегнат.

Според Светската здравствена организација, изложеноста на загаден воздух резултира со 4,2 милиони смртни случаи годишно во светот. Што се однесува до пушењето, тоа е причина за секој петти смртен случај во САД, а статистиката вели дека повеќе од 100 милиони смртни случаи во 20 век биле предизвикани од тутунот.

Со оглед на тоа што белите дробови се „самочистлив“ орган, тоа значи дека тие можат да се обноват откако ќе се намалат факторите на ризик, односно отстранување на она што им ја отежнува работата. Што друго можеме да направиме?
Бели дробови, дишење, загадување на воздухот, загадување на воздухот, респираторни патишта, респираторни патишта, здравје на белите дробови

Дали е можно да се исчистат белите дробови?
Според Medical News Today, белите дробови може да се исчистат и да се подобри нивната состојба, а прво нешто што треба да се започне е да се избегнат токсините од чадот од тутунот и загадувањето на воздухот. Има и промени во животниот стил и исхрана кои можат да помогнат, а некои од методите што се користат ги прошируваат дишните патишта, некои го подобруваат капацитетот на белите дробови, некои го намалуваат воспалението…
Како да се исчистат белите дробови?

Терапија со пареа – инхалација
Вдишувањето на пареа вклучува вдишување на водена пареа со цел да се отворат дишните патишта и да се олесни исфрлањето на секретите кои го отежнуваат дишењето.

Луѓето кои имаат хронични респираторни проблеми, како што се астматичари, често имаат проблеми со многу студен или сув воздух, кој ги суши слузокожата во дишните патишта и го намалува протокот на крв. Пареата додава влажност и топлина, благодарение на што дишењето е полесно, слузта се „олабавува“ и полесно се исфрла од телото, а тоа е моментално олеснување кое многу брзо дава резултати.

Контролирана кашлица
Иако генерално е причина за загриженост, кашлањето не е секогаш лоша работа бидејќи тоа е природен механизам на телото за исфрлање на токсините „заробени“ во секретите во респираторниот тракт. Контролираното кашлање ослободува вишок слуз во белите дробови и се изведува на следниов начин:

  • седнете на стол со опуштени раменици
  • држете ги двете стапала рамно на подот
  • свиткајте ги рацете на стомакот
  • дишете полека низ носот
  • издишете додека се наведнувате напред, туркајќи ги тупаниците на стомакот
  • кашлајте 2-3 пати при издишување, држејќи ја устата малку отворена
  • продолжете да одмарате и повторете по потреба

Зелен чај
Неколку студии покажаа дека зелениот чај е богат со антиоксиданси кои ги ублажуваат воспалителните процеси во белите дробови и го штитат ткивото на белите дробови од штетното влијание на вдишувањето токсини.
Едно истражување од 2018 година, во кое учествуваа повеќе од илјада луѓе во Јужна Кореја, покажа дека луѓето кои пијат најмалку две шолји зелен чај дневно имаат подобра функција на белите дробови од оние кои не го консумираат пијалокот.

Храна со антиинфламаторно дејство
Воспалението на дишните патишта го отежнува дишењето и предизвикува чувство на тежина во градите, а конзумирањето на храна која има антиинфламаторно дејство може да ја ублажи оваа состојба.
Тие вклучуваат куркума, боровинки, цреши, зелен лиснат зеленчук, маслинки, ореви, грав, леќа…

Чај од куркума
Ова мало чудо на природата има многу придобивки: делува како антиоксиданс, антиинфламаторно и антимикробно и е еден од најпознатите природни лекови за здрави бели дробови во многу култури ширум светот.
Тој е корисен во лекувањето на многу респираторни заболувања, вклучувајќи астма, инфекции на грлото, туберкулоза итн., а само една лажица дневно може да направи огромна разлика.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *