ГИБАНИЦА ОД СТАР ЛЕБ! Зошто да го фрлите остатокот од лебот,направете совршен појадок ЕВТИНО

ГИБАНИЦА ОД СТАР ЛЕБ! Зошто да го фрлите остатокот од лебот,направете совршен појадок ЕВТИНО

Кога ќе ви остане стар леб и не знаете што да правите со него, еве го решението, бидејќи стариот сушен леб е најдобар за ова јадење. Направете крцкава гибаница од бајат леб

Ако ви се јаде гибаница , а сакате да заштедите пари, ова е вистинскиот рецепт за вас. Гибаница направена од стар леб е идеална за појадок . Со, да речеме, супа од домати, може да биде одлична за ручек .

Не е важно дали го правите од бел, црн или интегрален леб. Добро е во секоја варијанта.
Состојки:

  • 250 гр сирење
  • 4 јајца
  • 1 чаша млеко
  • малку масло
  • сол
  • бибер
  • сусам
  • домашна сува шунка по желба

Подготовка:
Лебот се сече на кришки. Во сад измешајте сирење, јајца, млеко, масло, сол и бибер. Измешајте ги парчињата леб во смесата и ставете ги додека не се потроши целиот материјал.

Ако ви остане материјал, прелијте го одозгора. Внимавајте лебот да биде сув, потопете го повеќе. Ако сакате или сакате, на крајот пред печењето можете се да посипете со сусам или ким.

Тавата со лебот се става во рерна загреана на 200 степени, се пече околу половина час или додека лебот не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *